Ölüm döşeğinde tahliye

4 Eylül 2022 Pazar - 18:00

Ehettin Kaynar

Ehettin Kaynar

  • Karabük Cezaevi’nden Ankara’ya sevk edilen 4. evre kanser hastası 73 yaşındaki Ehettin Kaynar için önceki gece geç saatlerde tahliye kararı verildi. 

 

Karabük T Tipi Kapalı Cezaevi’nden 27 Temmuz’da Ankara Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilen ve iki haftaya aşkın süredir Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altında tutulan 73 yaşındaki Ehettin Kaynar, 4. evre kanser hastası. Kanserin, karaciğere uzak organlara da sıçradığı tespit edilmişti.

Ankara Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji bölümünde 5 gardiyan gözetimi altında tedavileri yapılan Kaynar, daha sonra Sincan Cezaevi Kampüsü içerisindeki hastaneye sevk edildi. Sincan 2 Nolu Cezaevi idaresi hastaneden gelen raporları ATK’ye göndererek, “cezaevinde kalıp, kalamayacağına” dair rapor istedi. ATK’ye sevki istenilen Kaynar’ın, İstanbul’a gidemeyecek kadar durumunun ağır olduğuna dair de alınan rapor, ATK’ye gönderildi. Kaynar’ın yanında Sincan Cezaevi Kampüsü’nde kalan kızına önceki gün tahliye kararı verildiği bilgisi iletildi. Kaynar, cezaevinde işlemleri ardından tahliye edildi.

Iğdır’da Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Adalet Komisyonu üyesi olduğu gerekçesiyle 2015’te tutuklanan Kaynar, 2017'de tahliye edilmişti. 73 yaşında kanser hastası Kaynar, Nisan 2021'de verilen müebbet hapis nedeniyle yeniden tutuklanarak Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Damar tıkanıklığı, yüksek tansiyon, prostat, kemik erimesi, romatizma, cilt hastalığı ve diyabet gibi birçok ağır hastalığına rağmen tahliye edilmeyen Kaynar, aynı zamanda 4. evre kanser hastası. Iğdır yerel mahkemesi tarafından verilen müebbet hapis cezasının Yargıtay tarafından bozulması nedeniyle tutuklu durumunda olan Kaynar için avukatları yargılandığı mahkemeye tahliyesinin sağlanması yönünde başvuruda bulunmuştu.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.