Ölüm orucundaki tutsakları bırakın

25 Ağustos 2020 Salı - 21:15

  • Ölüm orucunda olan Avukat Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal için acil çağrılar yapmayı sürdüren insan hakları savunucuları Yargıtay’ı göreve çağırdı.

 

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) avukatlarından Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın “adil yargılanma” talebiyle başlattıkları ölüm orucu kritik eşiği aştı. Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) cezaevinde kalamayacakları yönünde rapor vermesine rağmen tahliye edilmeyen avukatlar, farklı hastanelerde gözetim altında tutuluyor. İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Başkanı Öztürk Türkdoğan, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Selma Güngör ile Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Ankara Şube Başkanı Şevin Kaya, avukatların acilen tahliye edilmesini talep etti.

Çifte risk altındalar

 TTB Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Selma Güngör, avukatların genel durumunun kötüleştiğine dikkat çekti. Salgın günlerinde devam eden açlık grevinin çift risk yarattığını vurgulayan Dr. Güngör, ”Timtik ağızdan besin alamamakta, damla damla beslenmekte. Hem yeterli düzeyde şeker, tuz alamamaktan kaynaklanan enerji yoksunluğu hem de protein, yağ gibi temel besin maddelerinin uzun zamandan beri alınmaması nedeniyle doku harabiyetinin ileri düzeyde olduğunu düşünmekteyiz” dedi.

Avukatların ATK’nin “hastanede kalamaz” raporuna rağmen tahliye edilmediklerini hatırlatan Güngör, Adalet Bakanlığın avukatları hastanede yatırmak şeklindeki değerlendirmelerinin de uygun olmadığını belirtti. Güngör, ”Yetkilileri Timtik ve Ünsal’ın infazını erteleyerek eve çıkmalarını ve yargılanma biçiminin, insan onuruna yakışır biçimde düzenlenmesi için gerekli adımları atmaya çağırıyoruz” dedi.

İradelerine saygı

 İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan da yaşam hakkının öncelikli olduğunu anımsattı ve açlık grevcilerin iradesine saygı duyulmasını istedi. Adil yargılanma ilkelerinin yerle bir edildiğine vurgu yapan Türkdoğan, ”Adalet Bakanlığı’nın inisiyatif alması gerekir. Yargıtay’ın da böyle bir durumda yapması gereken şey; derhal tahliye kararı vermesi” dedi. Öztürk, gerek Adalet Bakanlığı nezdinde gerekse de Yargıtay nezdinde baskılarını arttıracaklarını söyledi.

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği Ankara Şubesi Başkanı Şevin Kaya ise şunları söyledi: ”Yaşamları için artık her dakika kritik öneme sahip. Yargıtay dosyaları hakkında karar vermediği her an sorumluluklarını daha da büyütüyor. Hastane mahkum koğuşunda tutularak ayrı bir işkenceye maruz bırakılıyorlar. ATK raporu derhal uygulansın ve meslektaşlarımız acilen tahliye edilsin. Geçen her dakikanın onları ölüme daha çok yaklaştırdığını hatırlatıyoruz.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.