Korona değil, hapishane

21 Ağustos 2020 Cuma - 23:02

  • Bitlis Cezaevi’nde koronaya yakalanan 15 siyasi tutsak, diğerleriyle birlikte tutuluyor. Cezaevi Müdürü, "Vakalar var, önemli bir şey değil. Bir arada tutuyoruz, burası hapishanedir, özel bir yer değil" dedi.

15 tutsağın test sonucunun pozitif çıktığı Bitlis Cezaevi’nde bulunan tutsak İslam Yaşar’ın ailesi, endişeli olduklarını belirterek bir an önce tedbirlerin alınmasını istedi. 

Binlerce tutsağın sağlığına ilişkin alınan önlemlerin yetersizliği, tutsakların virüse yakalanmasına yol açtı. Son olarak HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Bitlis E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan tutsakların virüse yakalandığına dair soru önergesi vererek konuyu Meclis gündemine taşıdı. Bitlis Cezaevi’nde 15 tutsağın virüse yakalandığı belirtilirken, cezaevi idaresinin pozitif tutsakları negatif tutsaklarla aynı koğuşta tuttuğu öğrenildi.

Bitlis Cezaevi’nde 3-C koğuşunda tutulan İslam Yaşar’ın ağabeyi Abidin Yaşar, cezaevi idaresinin virüsü doğruladığını ifade ederek, tutsakların telefon ve avukat görüşüne çıkarılmadığını kaydetti. Cezaevinde iki koğuştan toplam 15 tutsağın virüse yakalandığını dile getiren Abidin, şunları söyledi: “Önce 25 kişi, ardından 15 kişinin pozitif olduğunu söylediler. Bunların hepsi siyasi tutuklu ve pozitif negatif ayırmaksızın hepsini bir arada tutuyorlar. Cezaevi müdürü ile görüştüm. O da teyit etti ve vakaların olduğunu, önemli bir şeyin olmadığını söyledi. Buna rağmen tüm tutsakları bir arada tuttuklarını ifade etti. Ben de bunun üzerine ‘pozitif ve negatifi bir arada nasıl tutuyorsunuz?’ diye sordum. ‘Bir kişinin pozitif olması demek hepsine bulaşması demek’ demem üzerine onlar da ‘Burası hapishane özel bir yer değil’ dedi.”

İki tutsağın durumu ağır

Bunu duyması üzerine avukat ve vekillerle görüştüğünü aktaran Abidin, şöyle konuştu: “Tutsaklarla görüşmeleri için avukat gönderdik, ancak karantinada oldukları gerekçe gösterilerek görüştürmediler. Avukatlara, ‘Biz tutsaklara test yaptık, sonuçları Cuma günü çıkacak. Eğer negatif çıkarsa sizi görüştürürüz’ demişler. Yalnızca yüzeysel bir bilgi verilmiş. Biz endişeliyiz ve ne yapacağımızı bilmiyoruz. Aldığımız duyumlara göre iki tutsağın durumu ağırlaştığı için hastaneye kaldırılmış. Bunlardan biri 55 yaşında bir tutsak. Cumartesi günü kardeşimin telefon görüşü vardı, ancak telefon açmasına izin vermediler ve biz görüşemedik, doğal olarak da endişeliyiz. İnsanların hayatı söz konusu.”

BİTLİS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.