‘Onlar için savaşacağımızın sözünü veriyoruz’

Kadın Haberleri —

29 Temmuz 2022 Cuma - 18:15

YPJ ve QSD komutanları

YPJ ve QSD komutanları

  • YPJ ve QSD komutlarının Türk devleti tarafından katledilmesine tepki gösteren Reqalı kadınlar, “Onlar için savaşacağımızın sözünü veriyoruz” açıklamasında bulundu. 

ALA EL-ELÎ / ANHA-REQA

YPJ ve QSD komutları Jiyan Tolhildan ve Roj Xabûr ile YAT üyesi Barîn Botan’ın 22 Temmuz’da Türk devleti tarafından katledilmesine tepkiler sürüyor. Reqa’da siyasi parti ve askeri güçlerde yer alan kadınlar, katledilen komutan kadınların ve YAT üyesi Barîn Botan’ın hesabını mutlaka soracaklarını kaydetti.

Geliştirdikleri eylemlerle saldırıya tepki gösteren kadınlar Türk devletinin işgaline ve saldırılarına karşı uluslararası topluma çağrıda bulundu. Kadınlar, Kuzey-Doğu Suriye havasının Türk devletine kapatılmasını istedi.

.
Feyruz Xelil

Direnme gücüne sahibiz

Kadınlardan Suriye Gelecek Partisi Kadın Meclisi Üyesi Feyruz Xelil, Jiyan Tolhildan, Roj Xabûr ve Barîn Botan'ın hedef alınmasını kınadı. Xelil, ”DAİŞ’e karşı mücadelede bizimle işbirliği yapan tüm ülkeler, Suriye'nin hava sahasını Türk savaş uçaklarına kapatmalı” diye konuştu.

Kuzey-Doğu Suriye’nin işgalci Türk devleti tarafından sürekli bombalandığını dile getiren Feyruz Xelil, "Terörizme karşı savaşan ve işgale karşı duran üç kadın savaşçı, SİHA’nın hedefi oldu. İşgalcilerin suçlarını kabul etmiyoruz. Direnme gücüne sahip olduğumuzu tüm dünyaya kanıtlayacağız" dedi.

.
İman Mihemed

Savaşacağımızın sözünü veriyoruz

Reqa Askeri Meclisi Eşbaşkanı İman Mihemed, Türk işgalinin amacının kadın komutanları hedef alarak, askeri ve sivil kimliklerini yok etmek olduğunu ifade etti.

İman Mihemed, işgalcilerin saldırılarına güçlü bir karşılık vereceklerine söz vererek, "Arkadaşlarımıza onların izinde olacağımıza söz verdiğimiz gibi, bugün de dostlarımıza onlar için savaşacağımızın sözünü veriyoruz” diye ekledi.