Oscar göçebeler diyarına

Kültür/Sanat Haberleri —

26 Nisan 2021 Pazartesi - 14:45

  • Oscar Ödülleri olarak da bilinen, sinema dünyasının en prestijli ödüllerinden 93. Akademi Ödülleri sahiplerini buldu. Ödül töreninde, altı dalda aday olan Nomadland, en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi kadın oyuncu ödüllerini topladı. “The Father” filminin başrol oyuncusu Anthony Hopkins, En İyi Erkek Oyuncu ödülünün sahibi oldu.

Sinema dünyasının en prestijli ödüllerinden olan ve Oscar Ödülleri olarak da bilinen 93. Akademi Ödülleri sahiplerini buldu. Koronavirüs salgınına rağmen, test ve sosyal mesafe önlemleri alınarak yüz yüze yapılan 93. Oscar Ödülleri töreni, Los Angeles’taki Dolby Tiyatrosu ve Union Garı’nda düzenlendi. Altın Küre, Bafta ve Emmy ödüllerinin törenlerinden farklı olarak, Oscar adaylarından belirlenen bu mekanlardan birinde ödül törenine katılmaları istendi.

Bu yıl 93. kez düzenlenen Akademi Ödülleri’nde altı dalda aday olarak gösterilen Nomadland, En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu ödülleri olmak üzere toplam üç Oscar kazandı.

Ödül töreninde En İyi Film Ödülü Nomadland’e, En İyi Kadın Oyuncu ödülü Nomadland’den Frances McDormand’a, En İyi Yönetmen Ödülü ise filmin yönetmeni Chloé Zhao’ya verildi. Zhao, bu kategorideki Oscar ödülünü alan ikinci kadın ve ilk Asyalı kadın oldu. 

 

Sözüm yok, sesim kılıcımda

Bu ödülü kabul ederken ise “Herhangi bir sözüm yok, sesim kılıcımda” diyerek Macbeth’ten alıntı yaptı ve sözlerine “Bizim kılıcımızın çalışmak olduğunu biliyoruz ve çalışmayı seviyorum” ifadelerini kullanarak devam etti.

 

Cesaret, iyilik, inanç

Zhao ödülünü kabul ederken yaptığı konuşmada, “Bu ödülü, ne kadar zor olursa olsun içlerindeki iyiliğe ve birbirlerinin içindeki iyiliğe tutunmak için cesaret ve inanca sahip olanlar için alıyorum” dedi. 

Nomadland filminin başrol oyuncusu Frances McDormand, En İyi Kadın Oyuncu ödülünün sahibi oldu. 

 

En iyi erkek oyuncu: Hopkins

“The Father” filminin başrol oyuncusu Anthony Hopkins, En İyi Erkek Oyuncu ödülünün sahibi oldu. The Father filmi, ödül töreninde En İyi Uyarlama Senaryo ödülünün de sahibi oldu. 83 yaşındaki Anthony Hopkins, bu ödülü alan en yaşlı kişi olarak kayıtlara geçti. 

 

'Pat' diye olmadı

En En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü Minari filmindeki performansı ile Yuh-Jung Youn kazandı. Bu kategoride ödül alan ilk Güney Koreli aktris olan Youn, ödülünü Brad Pitt’ten aldı. 

Youn yaptığı konuşmada, “Adım adım inşa edilmiş uzun bir kariyerim var. Hiçbir şey ‘pat’ diye olmadı ve bu ödülü almak benim için çok büyük bir mutluluk” dedi. Ödülünü Brad Pitt’ten alan Youn, “Bay Pitt, sizinle sonunda tanıştığıma çok memnun oldum” diye konuştu.

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü ise Judas and the Black Messiah filmindeki performansı ile Daniel Kaaluya elde etti. Kaluuya teşekkür konuşmasında, “ilişkiye girerek kendisini dünyaya getirdikleri için” annesi ve babasına teşekkür etti. FRANKFURT

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.