Özgür Basın’dan elinizi çekin!

Yurt Dışı Haberleri —

Hamburg

Hamburg

  • Belçika polisinin Kürt basın kuruluşlarına dönük baskını Almanya, Fransa ve İsveç’te düzenlenen eylemlerle protesto edildi. Kürtler ve dostlarının birlikte düzenledikleri eylemlerde “Özgür Basın, Kürt halkının ve ezilenlerin sesidir; sesimizin kısılmasına göz yummayacağız” mesajı verildi.

M. ZAHİT EKİNCİ/HAKAN TÜRKMEN

Belçika federal polisinin Stêrk TV ve Medya Haber stüdyolarına ‘Avrupa Soruşturma Emri’ adı altında gerçekleştirdiği, 4 saat süren ve ciddi maddi hasarın oluştuğu, basıncılık faaliyeti ekipmanlarına el konulan operasyonuna karşı Avrupa’daki Kürtler ve dostları alanlardaydı. Baskının gerçekleştiği 23 Nisan’da başlayan ve birçok yerde düzenlenen eylemler hafta sonu da devam ediyor.

Hände Weg Von Medya Haber und Stêrk

Almanya’nın başkenti Berlin başta olmak üzere Hamburg ve Kiel gibi yoğun Kürt nüfusun olduğu birçok kentte Özgür basınla dayanışma ve kınama eylemleri vardı. Fransa’ın talep eden taraf olarak Kürt kriminalizasyonunda öne çıkmaya başladığına dikkat çekildi. Başûre Kurdistan’a dönük Türk saldırılarının yoğunlaştığına da dikkat çekilen eylemlerde “Bimre Xiyanet” pankartı taşındı. 

Hamburg Gansemarkt’ta bir araya gelen Kürtler ve dostları, Fransa devletinin talebi ile Belçika polisi tarafından gerçekleşen Stêrk ve Medya Haber Tv’e dönük baskınlar protesto edildi. Türk devletinin Başûrê Kurdistan’a işgal saldırısının da protesto edildiği eylemde “Hände Weg Von Medya Haber und Stêrk” pankartı açıldı. Mitingin açılış konuşmanısı yapan kadın hakları savunucusu Anja Flach, Kürt televizyonlarına yönelik baskının haber alma özgürlüğüne bir saldırı olduğunu söyledi. Anja Flach, bunun basın özgürlüğü ve demokrasi açısından kabul edilemez olduğuna dikkat çekti.

Türk devletinin Medya Savunma Alanları’na kapsamlı bir saldırı düzenlediğini de ifade eden Anja Flach, tüm bu soykırımcı ve işgalci politikalara rağmen Kürt halkının sessiz kalmadığını bundan sonra da yasal ve demokratik haklarını savunmak için sürekli meydanlarda olacaklarını söyledi

Hamburg Die Linke Milletvekili Norbert Hakbusch ise, baskın ve işgal girişimlerinin sadece Erdoğan rejimine yaradığını dile getirdi. “Erdoğan'ın fantezilerine ve tehditlerine daha ne kadar boyun eğeceksiniz” diye soran Hakbusch, Die Linke olarak Kürt sorununun siyasal çözümünden yana olduklarını, her zaman Kürt halkının haklı taleplerinin yanında duracaklarını kaydetti.

Kiel kentinde yapılan yürüyüşün gündemi de Türk devletinin KDP ile işbirliği halinde Başûrê Kurdistan’da Metîna Medya Savunma Alanını işgal saldırıları ve Belçika polisinin Stêrk TV ve Medya Haber TV stüdyolarına yaptığı hukuksuz baskındı. Kiel DKTM tarafından organize edilen eylemde Defend Kurdistan üyeleri de yer aldı. Defend Kurdistan adına konuşan Jonas H, “Kürt halkına ve kurumlarına yapılan baskı ve saldırılar kabul edilemez. Buna karşı herkes daha duyarlı davranıp Türk devletinin kirli ilişkilerine karşı durma sorumluluğunu üstlenmeli. Avrupa’nın merkezinde Kürt medyasına yönelik baskılar insan haklarına ve Avrupa demokrasisine sığmayan bir hak ihlalidir” dedi.