Cesur bir gazeteci: Deniz Fırat

Kadın Haberleri —

7 Ağustos 2022 Pazar - 19:45

Deniz Fırat (Leyla Yıldıztan)

Deniz Fırat (Leyla Yıldıztan)

  • 8 Ağustos 2014'te DAİŞ tarafından katledilen Deniz Fırat hem mücadelesiyle, hem de gazeteciliğiyle geride önemli bir miras bıraktı. Deniz; cesurdu, özveriliydi. Yaşamının son dakikasına kadar DAİŞ vahşetini dünyaya kamerasıyla, son dakikasına katıldığı televizyonların haberlerinde anlattı. Hayata gözlerini yumduğunda haber başındaydı.

Gazeteci Deniz Fırat’ın (Leyla Yıldıztan) şehadetinin üzerinden 8 yıl geçti. Deniz, DAİŞ çetelerinin Mexmûr ve Şengal’e yönelik saldırılarını dünya kamuoyuna duyuran özgür basın çalışanlarındandı. 8 Ağustos 2014'te DAİŞ çetelerinin Mêxmûr'a yönelik saldırısını takip ederken ağır yaralandı. Hastaneye yetişmeden yaşamını yitirdi. 

Gazeteci Deniz Fırat’ın yaşamını Jinnews’ten Medya Ürün ve Derya Ren, Deniz’in kız kardeşi ve mücadele yoldaşı Binevş Sarya’nın anlatımlarından yola çıkarak anlattı. Ürün ve Ren’in anlatımıyla Deniz Fırat’ın ailesi, kız kardeşleri, aynı zamanda yoldaşları ve mücadelesinden kısa bir derleme sunuyoruz.

Wan’da doğudu

Deniz 1984 yılında Wan’ın (Van) Ebex (Çaldıran) ilçesine bağlı Xecîxatun (Hangedik) köyünde dünyaya geldi. Annesi 5’inci çocuğu Sarya’yı dünyaya getirirken yaşamını yitirdi. Devletin baskıları nedeniyle 7 yaşındayken ailesi ile birlikte göç yollarına düştü. Wan’ın Ebex ilçesinden Rojhilatê Kurdistan’a göç eden aile kısa bir süre sonra (1991’de) Xakurkê’ye göç etti. 1991-1992 yıllarında Türkiye ve KDP’nin işbirliğinde Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik saldırıya tanık oldu. Burada bir süre kardeşi Sarya ile birlikte şehit Bêrîtan’ın (Gülnaz Karataş) yanında kaldı.

İki kız kardeşi şehit düştü

Deniz’den önce 1990’lı yıllarda PKK’ye katılan ablası Binevş (Ayfer Yıldıztan), 1997 yılında Zap’ta çıkan bir çatışmada şehit düştü. 2 yıl sonra 8 Ağustos 1999’da mücadaleye birlikte katıldığı kardeşi Sarya şehit düştü. Binevş ve Sarya'nın mücadelesini devralan Deniz’in diğer kız kardeşi, şehit düşen ablalarının ismini Binevş Sarya kod adıyla aldı ve hala da onların isimini taşıyor.