Özkan’ın infazını erteleyin

30 Ağustos 2020 Pazar - 22:16

  • 13 kurum, 82 yaşında ve 25 yıllık ağır hasta tutsak Mehmet Emin Özkan’ın tahliye edilmesi ve dışarıda uygun koşullarda tedavi görmesini talep etti.

 

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST), Dışarıda Deli Dalgalar İnisiyatifi, Amed Tabip Odası, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği (ESHİD), Görülmüştür İnisiyatifi, İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi, Mahsus Mahal Derneği, Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Amed Şubesi
Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı (TOHAV), Toplumsal Dayanışma İçin Psikologlar Derneği (TODAP) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Amed Temsilciliği tarafından yapılan ortak açıklama şöyle:

Hayatı ciddi risk altında

“82 yaşında ve 25 yıldır hapishanede olan ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü Mehmet Emin Özkan yüksek tansiyon hastasıdır. Uzun yıllardır hücrede kalmasının da etkisiyle Özkan’ın işitme kaybı, sindirim ve solunum rahatsızlıkları, unutkanlık gibi birçok kronik hastalığı bulunmaktadır. Bunun yanında Mehmet Emin Özkan’ın beyninde bulunan iltihap ve hapishanede geçirdiği kalp krizinden ötürü hayatı ciddi bir risk altındadır. Hastalıklarından dolayı kişisel hiçbir ihtiyacını tek başına karşılayamamaktadır.

Salgın nedeniyle tedavi yok

Salgın sebebiyle hapishanelerde alınan önlemler gerekçe gösterilerek, son 6 aydır tedavisi için gerekli sağlık kontrolleri düzenli yapılmamaktadır. Özkan yardımsız yürüyememekte ve ayakta duramamakta. Bu sebeple kaldığı kısımdan neredeyse hiç çıkamayan Mehmet Emin Özkan hiçbir sosyal etkinliğe katılamamaktadır. Aile görüşlerine de bu sebeplerden ötürü çıkamamakta ya da diğer mahpusların yardımı ile görüşmenin yapıldığı yere götürülmektedir.

Üstelik yeniden yargılanıyor

Sağlık sorunlarından ötürü infaz erteleme başvurusu yapmak için Adli Tıp’a başvuran Özkan hakkında tüm sağlık sorunlarına rağmen hapishanede kalabileceği yönünde rapor verilmiştir. Mehmet Emin Özkan’ın ağırlaştırılmış müebbet hükmü aldığı dosyadan da yeniden yargılama süreci devam etmektedir.

İnfazına ara verilsin

Tüm bu bilgiler ışığında Mehmet Emin Özkan’ın hapishanede tek başına hayatını idame ettiremeyeceği ve hastalığının hapishane koşullarında tedavi edilemeyeceği açıktır. Yaş ve kronik hastalıkların, olası korona pozitif olması durumunda yol açacağı yaşamsal risklerde göz önüne alındığında salgın koşullarında tedavisinin dışarıda gerçekleşmesi için infazına ara verilmesinin sağlanması ve derhal serbest bırakılması uygun olacaktır. Bu anlamda nitelikli sağlık hizmetine erişimin sağlanması için gerekli girişimlerin ivedilikle başlatılması gerekmektedir.” n AMED

 

Ali Kuş’un durumu kritik

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, 312. haftasında Tarsus 3 Nolu Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan Ali Kuş’un durumuna dikkati çekti.

İHD Ankara Şube binasında açıklama yapan MYK Üyesi Nuray Çevirmen, Kuş’un 2015 yılında midesinde meydana gelen yırtılma nedeniyle Mersin Toros Devlet Hastanesi’nde iki ameliyat geçirdiğini hatırlattı. Kuş’un 2016’da da akciğerlerinden 8 saatlik bir ameliyat geçirdiğini anımsatan Çevirmen, “urumunun ağırlığı ve Kovid pandemisinin bu tür hastalar üzerinde tehlike yarattığı göz önüne alınarak dışarıda tedavisinin devam etmesi için infazı ertelenmelidir” dedi.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.