Özür dilemek için geldim

Yurt Dışı Haberleri —

Kıbrıslı vekil Constantinos Efstathio

Kıbrıslı vekil Constantinos Efstathio

  • Kıbrıslı vekil Constantinos Efstathio, Kenan Ayaz’ı Almanya’ya teslim eden Kıbrıs’ın da anti-Kürt kampına katıldığını belirterek, “Kıbrıs makamları ve Kıbrıs adaletinden gördüğü muamele nedeniyle Kenan Ayaz’dan özür dilemek için buradayım” dedi.

REWŞAN DENİZ

Almanya’da 129/b maddesinden 7 aydır tutuklu bulunan Kenan Ayaz’la dayanışmak için Hamburg’a gelen Kıbrıslı Milletvekili Constantinos Efstathio, “Kıbrıs’ta 50 yıllık Türk işgalinden sonra insanlar pes etti. Cesaretlerini kaybettiler ya da pek çok nedenle kandırıldılar. Kenan Ayaz bize özgürlük ve hürriyet yolunda destek verdi” dedi.

Siyasetçi Kenan Ayaz, 15 Mart 2023 tarihinde Kıbrıs Larnaka havaalanında Alman devleti tarafından çıkarılan tutuklama ve iade talebi doğrultusunda gözaltına alınıp, tutuklanmıştı. Sonrasında Kıbrıs devleti tarafından Haziran ayında Alman devletine iade edilmişti. Almanya’da tutuklu yargılanan Kenan Ayaz'ın ilk duruşması 3 Kasım tarihinde yapıldı. Hamburg Eyalet Mahkemesi’ndeki duruşmalara bu hafta 15 ve 17 Ocak tarihlerinde devam edildi.

Almanya’ya iade öncesi Kıbrıs’ta Ayazla dayanışma içinde olan 10 Ocak’ta Hamburg’da görülen duruşmaya da katılarak desteğini sunan Milletvekili Efstathio, Ayaz’ın dava sürecini ve Kürt siyasetine dönük kriminilazisyon politikalarını gazetemize degerlendirdi.

'Özür dilemek için geldim’

Constantinos Efstathio, Kıbrıs makamları ve Kıbrıs adaleti tarafından gördüğü muamele nedeniyle Kenan Ayaz’dan özür dilemek için duruşmayı izlemeye geldiğini belirterek, “Ayrıca Kıbrıs halkı olarak minnettarlığımızı da ifade etmek istiyorum. Kim olursanız olun, ne kadar güçlü ya da zayıf olursanız olun, özgürlüğünüz için, adalet ve demokrasi için mücadele ettiğinizde çok güçlüsünüz ve bu mücadele için birlik olmalısınız. Bu yüzden buradayım” dedi.

‘Kaybettiğimiz manevi gücü verdi'

Efstathio daha önce bir röportajında “Kenan Ayaz halk olarak kaybettiğimiz onurumuz” ifadelerini kullanmıştı. Bununla ne demek istediğini açıklamasını istediğimiz Efstathio şu sözlerle cevap verdi: “Kıbrıs’ta 50 yıllık Türk işgalinden sonra insanlar pes etti. Cesaretlerini kaybettiler ya da pek çok nedenle kandırıldılar. Kenan Ayaz bize özgürlük ve hürriyet yolunda bir destek verdi. Özgürlük mücadelemize devam edebilmemiz için bize kaybettiğimiz manevi gücü verdi.’’