Parası olmayan tutsak hiçbir şey alamıyor

5 Mayıs 2021 Çarşamba - 17:35

  • Sincan Kadın Cezaevi’nden Eylem Yücel, tutsakların ped, kağıt, kalem, bardak, sabun, şampuan, iç çamaşırı, temizlik malzemesi gibi kişisel ihtiyaçlarını arkadaşlarının ödemesinin engellendiğini, hesabında para olmayanın hiçbir şey alamadığını yazdı.

 

bianet’ten Ayça Söylemez’in haberine göre; Sincan Kadın Cezaevi’nden mektup yazan Eylem Yücel, gönderilen ya da satın aldıkları dergilerin, kitapların kendilerine ulaşmadığını, mektuplarının sansürlendiğini, avukatına gönderdiği mektubun bile okunduğunu anlattı. Mektupta, hapishanede yapılan ödemelerin artık bir başka mahpusun hesabından yapılmasına yasak getirildiğini, arkadaşının hesabından ödeme yapamayan ve parası olmayan mahpusların mektup bile gönderemediğini kaydeden Yücel, şunları yazdı: “Şubat ayına kadar aynı koğuşta kalan kişiler, kantin, gazete, elektrik, mektup gibi ödemelerini birbirlerinin hesap kartları ile yapabiliyorken, buna engelleme getirildi. Başkası yerine ödeme yapmak isteyen kişinin buna dair verdiği dilekçe de kabul edilmezken parası olmayan kişi mektup dahi gönderemiyor.”

Mahpuslar hapishanede ped, kağıt, kalem, bardak, sabun, şampuan, iç çamaşırı, temizlik malzemesi gibi kişisel ihtiyaçlarını ve günlük yemek dışında yemek istedikleri gıdaları hapishane kantininden ücretiyle alabiliyor. Ayrıca kullandıkları elektriğin de faturasını ödüyorlar, mektup yollamak için PTT ücreti veriyorlar. Kişisel hesaplarına dışarıdan yatırılan paraların karşılığı olarak kendilerine harcamalarda kullanılmak üzere hesap kartı veriliyor. Yücel, hijyen önlemlerinin de bırakıldığını yazdı: “COVID-19 sürecinin başında koğuşlarda haftada bir dezenfekte işlemi yapılırken, 3 aydır hiçbir şey yapılmadı. Pandemi önlemi kapsamında koğuş başına 500 ml sıvı sabun ve çamaşır suyu aylık olarak dağıtılmaya başlandı. Hapishane personeli ise maske ve mesafe gibi kurallara dikkat etmiyor, pandemi de hak gasplarının bahanesi haline geldi. Pandemi sürecinde personel az olduğu için mektuplar, koliler verilmiyor, gecikiyor…”   İSTANBUL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.