Paris’te göçmenlere 24. madde şiddeti

Dünya Haberleri —

24 Kasım 2020 Salı - 16:25

  • Fransa polisi, başkent Paris'teki Republique Meydanı'nda çadır kuran mültecilere yönelik sert müdahalede bulundu. İçişleri Bakanı “şok edici görüntüler var” dedi.

 

Geçtiğimiz hafta Paris banliyölerinden Saint-Denis'teki Stade de France yakınlarında kaldıkları kamptan polis müdahalesiyle dağıtılan göçmenler, insan hakları aktivistlerinin Republique Meydanı'nda kurduğu çadırlara yerleşti. Fransa polisi önceki gün çadırlarda kalan mültecilere biber gazıyla müdahale etti. Polis şiddetinden kaçan mülteciler Elie Wiesel Tapınağı Meydanı'nda toplandı. Polis, buradaki göçmenleri ablukaya alırken olay yerine gelen insan hakları aktivistleri barikat oluşturmaya çalışarak “bırakın uyusunlar” sloganını attı.

Görüntüler şok edici

Konuya ilişkin bir açıklama yapan İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada "République Meydanı'ndaki yasadışı göçmen kampının dağıtılmasına ilişkin bazı görüntüler şok ediciydi. Yarın öğlene kadar valilikten, yaşanan olaylarla ilgili kapsamlı bir rapor isteyeceğim. Daha sonra bu konuda bir karar alacağım" dedi.

24. maddenin sonuçları

Öte yandan “fiziksel ya da ruhsal zarara yol açacak” sonuçlar gerekçesiyle polis memurlarının görev başındayken görüntülenmesini suç sayan yasa tasarısının parlamentodan geçmesi eleştiri konusu olmaya devam ediyor. Onaylanan güvenlik yasasının 24. maddesine göre polise zarar verebilecek görüntü ya da fotoğraf paylaşanlar 1 bir yıl hapis ya da 45 bin euro para cezasına çarptırılabilecek.

24. madde, polis şiddetini meşrulaştıracak ve basın özgürlüğünü sınırlandıracak sonuçlara yol açacağı için uzun süredir eleştiri konusu oluyordu.

PARİS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.