Petro fiyatları yüzde 6 arttı

Dünya Haberleri —

.

.

  • OPEC+ ülkelerinin üretimi azaltma kararı dünya enerji piyasasını sarstı. Son 24 saatte ham petrol yüzde 6 değer kazandı. 

Mayıs ayından itibaren ham petrol üretimini 1 milyon varil azaltma kararı alan OPEC+ üyesi Suudi Arabistan, Irak, Cezayir, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Kuveyt enerji piyasasını şoka uğrattı. 
Petrol fiyatları Asya pazarında yaklaşık yüzde 6 arttı. Batı Teksas petrolü yüzde 5,74 artışla varil başına 80,01 dolar, Brent petrol yüzde 5,67 artışla 84,42 dolardan işlem gördü. Reuters, Goldman’ın, petrol fiyatlarındaki artışın yüzde 7’ye çıkabileceği yolundaki tahminini aktardı. Rusya da daha önce petrol üretiminde günlük 500 bin varil kesinti yapacağını açıklamıştı.
Arap ülkesi 6 petrol üreticisinin günde yaklaşık bir milyon varil kesinti yapacağını duyurmasını, ABD yönetimi “akılcı” olmayan bir karar olarak yorumladı. ABD Başkanı Joe Biden uzun bir süredir OPEC+ ülkelerinin petrol üretiminlerini artırmaları çağrısında bulunuyor. Rusya’nın Ukrayna’yı geçen yıl işgal ettiğinde, bir dönem petrol fiyatları varil başına 120 dolara çıkmıştı.

Suudi yetkili: İhtiyati tedbir
Suudi Arabistan Enerji Bakanlığı’ndan bir yetkili "bunun petrol piyasasının istikrarını desteklemeyi amaçlayan bir ihtiyati tedbir olduğu” görüşünü dile getirdi.
BAE merkezli petrol uzmanı İbrahim el-Ghitani ise AFP'ye verdiği demeçte, son kesintilerin ABD’de iflas eden iki banka ve İsviçre’de UBS'nin rakibi Credit Suisse'i devletin de zoruyla acele bir şekilde satın almasının ardından bankacılık sektöründeki gerginliklerin tetiklediği petrol fiyatlarındaki düşüşün ardından geldiğine dikkat çekti.
Suudi Arabistan’ın kamu yayıncısı SPA'nın, Enerji Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberinde de OPEC+ ülkeleriyle koordinasyon halinde günlük petrol üretimini mayıs ayından yıl sonuna kadar 500 bin varil azaltma kararı alındığı aktarıldı.
Umman Enerji Bakanlığı da Twitter hesabından, mayıs ayından başlayıp yıl sonuna kadar petrol üretiminin günlük 40 bin varil azaltılacağını duyurdu.
Irak 211 bin varil, BAE 144 bin varil, Kuveyt ise 128 bin varil kesintiye gideceğini açıkladı.
OPEC+ ülkeleri, 5 Ekim 2022'deki toplantıda, günlük petrol üretimini Kasım 2022'den itibaren günlük 2 milyon varil azaltma kararı almıştı. RİYAD

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.