Petrol anlaşması halkın zararına

9 Eylül 2020 Çarşamba - 17:57

  • Federe Kürdistan’daki ekonomik kriz ve protestoları değerlendiren eski bürokrat Salar Mehmud, Türkiye ile yapılan petrol anlaşmalarının halka zarar verdiğini söyledi. 

 

Güney Kürdistan’da işsizlik, yolsuzluk ve yetersiz kamu hizmetlerinin yanı sıra memurlara verilmeyen maaşlar ile uygulanan kesintilere karşı eylemler büyüyerek sürüyor. Hewlêr, Süleymaniye, Halepçe ve Dihok gibi kentlerde alanlara çıkan memurlar, Neçirvan Barzani ve yönetimine tepki gösteriyor. Hükümet, Mart’tan itibaren maaşlarda yüzde 21 oranında kesinti yaparak ödemeye başlasa da tepkileri dindiremedi. Çalışanlar, üç yılı aşkın süredir devam eden ekonomik krizin faturasını ödemek istemediğini dile getiriyor. Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih'in eski danışmanı Salar Mehmud, bölgede yaşanan ekonomik krizi, tepkiler ve siyasal gelişmeleri MA’dan Zeynep Durgut’a değerlendirdi.

İptal edilemezse revize edilmeli

 Mehmud, var olan ekonomik krizin derinleşmesine petrol fiyatları ve koronavirüsün de katkısının olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Zaten iyi bir ekonomi politikası yok. Türkiye ile yapılan petrol anlaşması bölge halkına zarar verdi. Bu sözleşme ya gözden geçirilmeli ya da iptal edilmelidir. Kürdistan halkı, hükümetin geçmiş ekonomik krizlerin bir kısmını çözememesi ve çalışanlarına ödeme yapamamasından dolayı endişeli/tedirgin. Kürdistan Bölgesel Hükümeti reform yapmalıdır. Bunun yanında hükümet harcamalarında şeffaf olmalıdır. Parlamento da verdiği sözleri neden yerine getirmekte başarısız olduğu konusunda hükümetten hesap sormalıdır. Bu şekilde yaklaşılmadıkça ekonomik ve siyasal kriz daha da büyüyecek ve bir kaosun içine girilecektir.”

"Reform yapılırsa, yolsuzluğun sorumluları adalet önüne çıkarılırsa ve parlamento, hükümeti sorumlu tutabilirse krizin bir kısmı çözülecektir" diyen Mehmud, herkesin ilk olarak yolsuzluklarla mücadele etmesi gerektiğinin altını çizdi.  ŞIRNAK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.