PKK: Gücümüz ve irademiz var

  •  PKK Yürütme Komitesi, AKP-MHP faşizminin kesin çöküş ve yıkılma, Öcalan'ın fiziki özgürlüğüne kavuşma ve Uluslararası Komplo'nun kesin yenilgi yılına girildiğini belirterek, "Hedefimiz böyledir; bunu gerçekleştirecek gücümüz ve irademiz de vardır" dedi. 

PKK Yürütme Komitesi, dört parça Kürdistan’da ve Kürdistan halkının dostlarıyla birlikte dünyanın dört bir yanındaki geliştirdiği eylemlerin, 25. yılda İmralı işkence ve tecrit sisteminin yıkılacağını ve Öcalan'ın fiziki özgürlüğünü müjdeler nitelikte olduğunu söyledi. 

PKK Yürütme Komitesi, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın hedef alan Uluslararası Komplo'nun 9 Ekim 1998'de başlamasının yıl dönümü vesilesiyle yazılı bir açıklama yaptı. 24 yıldır insan üstü bir direnişle komployu boşa çıkartan ve komplocu güçleri yenilgiye uğratarak, komplonun sembolü olan İmralı işkence ve tecrit sistemini işlemez kılan Kürt Halk Önderi'nin tarihi İmralı direnişini saygıyla selamlayan Komite, “Güneşimizi Karartamazsınız” şiarıyla ateşten çember oluşturan, Halit Oral ve Aynur Artanlarla başlayıp günümüzde Sara Goyi, Rûken Zelal ve Nagihan Akarsellere kadar uzanan tüm kahraman şehitleri saygı, sevgi ve minnetle andı. 

ABD, İngiltere ve İsrail öncülüğündeki kapitalist modernite güçlerinin Öcalan'ın imhası, PKK’nin tasfiyesi ve Kürt soykırımının tamamlanması için saldırı yürüterek büyük bir insanlık suçu işlediğini kaydeden Komite, "Sonuçta insanlığı getirdikleri nokta ortadadır. Uluslararası Komplo'yla başarıya götürmek istedikleri 3. Dünya Savaşı'nın sonucu bugün Ukrayna’da olduğu gibi dünyayı kan gölüne çevirmek ve nükleer dehşet dengesinde yaşatmak olmuştur. Bu güçleri, komplonun 24. yıl dönümünde, ortaya çıkardıkları felâket düzeyindeki sonuçları doğru değerlendirerek hatalarını düzeltmeye ve işledikleri suçları affettirmeye davet ediyoruz” dedi.

24 yıldır direniliyor

Komplocu güçlerin, Öcalan'ın imhası, PKK’nin tasfiyesi ve Kürt soykırımının tamamlanmasıyla Kürt halkının özgürlüğünü ve başta Türkiye olmak üzere Ortadoğu’nun demokratikleşmesini engellemek isteğine karşı Hareket ve halk olarak Öcalan öncülüğünde tam 24 yıldır direnildiğin vurgulayan Komite, şöyle devam etti: "Başta kahraman gerillamız ve kadın ile gençlik hareketimiz olmak üzere tüm halkımız ve dostlarımız binlerce şehit vererek Kürdistan’ın özgürlüğü ve Ortadoğu’nun demokratikleşmesi için mücadele ettik. 24 yıllık bu tarihi mücadelenin sonuçları ortadadır: Komplocu güçler insanlığı felâketten felâkete sürüklerken, Önder Apo’nun İmralı’da geliştirdiği demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü paradigma ile kadınların ve halkımızın dört parça Kürdistan’da yürüttüğü özgürlük mücadelesi, tüm insanlık için yeni bir umut ve ilham kaynağı haline gelmiş durumdadır.

Fiziki özgürlüğü müjdeler nitelikte

Çok açık ki; 24 yılda yaptıklarımız, 25. yılda da Uluslararası Komplo'ya karşı neler yapacağımızın aynasıdır. Her zaman olduğu gibi, 25. yıla girişte de tarihi İmralı direnişi ve Önder Apo’nun duruşu yolumuzu aydınlatmakta ve 25. yılda Uluslararası Komplo saldırısına karşı nasıl direnip kazanmamız gerektiğini bize öğretmektedir. Kahraman gerilla güçlerimiz, başta Zap, Avaşîn ve Metîna olmak üzere her alanda komplonun 25. yılını büyük eylemlerle karşılamakta ve 25. yılda da komploya karşı özgürlük direnişine başarıyla öncülük edeceğini herkese göstermektedir. Önder Apo’nun geliştirdiği Jineolojî temelinde derin bir özgürlük devrimi yaşayan Kürt kadınları, 'Jin jiyan azadî' sihirli formülüyle bu kez Rojhilatê Kurdistan’da ayağa kalkarak hem 21. yüzyılın kadın yüzyılı olduğunu bir kez daha ilan etmiş ve hem de uluslararası komploya karşı 25. yılda nasıl mücadele edeceğini ortaya koymuştur. Kadın ve gençlik öncülüğünde dört parça Kürdistan’da ve dünyanın dört bir yanında halkımızın ve dostlarımızın komploya karşı geliştirdiği eylemler, 25. yılda İmralı işkence ve tecrit sisteminin yıkılacağını ve Önder Apo’nun fiziki özgürlüğünü müjdeler niteliktedir.

Zîlanca savunulacağı gösterildi

Özellikle Sara ve Rûken yoldaşların Mersin’de gerçekleştirdikleri fedai eylemi, faşist AKP-MHP rejimini temellerinden sarsmış; Önder Apo’nun Zîlanca savunulacağını ortaya koyarak, İmralı işkence ve tecrit sistemine karşı mücadelenin tarzını bir kez daha netleştirmiştir. AKP-MHP’nin faşist özel savaş rejiminin tüm maskesini düşürerek, çökmekte olduğu gerçeğini herkese göstermiştir. Düşmanı kahrederken dosta umut ve cesaret veren bu tarihi eylemi selamlıyor, böyle bir eylemi başarıyla gerçekleştiren HPG ve YJA Star’ın tüm komutan ve savaşçı yapısını kutluyor, Önder Apo’yu Zîlanca savunmayı başaran Sara ve Rûken yoldaşları bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz. Tüm Kürt gençlerinin ve genç kadınlarının artık AKP-MHP faşizminin ensesinde birer Sara ve Rûken olduklarını herkesin görmesini istiyoruz. Kürt gençliğini Zîlan fedai çizgisinin mükemmel uygulayıcısı olan Sara ve Rûken yoldaşların izinde mücadele etmeye çağırıyoruz.

Korkunun ecele faydası yok

AKP-MHP faşizmi, Mersin eylemiyle o kadar sarsılmış olmalı ki; sözde bu eyleme misilleme olarak 4 Ekim sabahı Süleymaniye’de Jineolojî Araştırma Merkezinde çalışan Nagihan Akarsel yoldaşı alçakça katletti. Bununla, Mersin’de fedaileşen ve Rojhilatê Kurdistan’da serhildana kalkan Kürt kadınlarını sözde korkutmaya ve ürkütmeye çalıştı. Oysa bu tutumuyla kadın özgürlük mücadelesinden ve onun fedai gerilla öncülüğünden ne denli korktuğunu ortaya koymuş oldu. Ancak korkunun ecele faydası yoktur. Ne kadar işgalci, katliamcı ve saldırgan olursa olsun AKP-MHP faşizmi döktüğü kanda boğulacak ve pek yakında çöküp gidecektir. Hiç kuşkusuz bu çöküş de kadın mücadelesi, özellikle Kürt kadın mücadelesinin vuruşları temelinde olacaktır.

Düşman gerçeğini iyi tanımalı

Burada bir kez daha Apocu özgürlük ruhunu ve düşüncesini derinden özümsemiş olan devrimci Kürt kadını Nagihan Akarsel yoldaşı saygı ve sevgiyle anıyoruz. Başta Kürt kadınları olmak üzere tüm gençleri ve emekçileri, Nagihan Akarsel gerçeğini doğru anlamaya ve amaçlarını başarmak için izinden yürümeye çağırıyoruz. Çok açık ki; Süleymaniye katliamı üzerinde durmamızı ve doğru dersler çıkarmamızı gerektiriyor. Her şeyden önce faşist-soykırımcı düşman gerçeğini ve onun her türlü alçakça saldırıyı yapabileceğini ortaya koyuyor. O halde bu düşman gerçeğini iyi tanımalı ve ona karşı planlı ve örgütlü bir mücadele içinde olmalıyız. Özellikle korkakça ve sinsice hareket etmeyi marifet bilen MİT gerçeğini ve onun düşman karakterini iyi görmeliyiz. Nerede olursak olalım ve hangi görevi yürütürsek yürütelim tüm devrimciler ve yurtseverler olarak büyük bir savaş içinde olduğumuzu bilerek düşmana karşı gerekli tedbirleri alan, duyarlılığı gösteren ve bu temelde kendi öz savunmasını gerçekleştiren bir konumda ve hareket tarzı içinde bulunmalıyız.

Yeni bir özgür yaşam dünyası

Uluslararası Komplo'nun 24. yıl dönümünün öngününde, yaklaşık üç haftadır Rojhilatê Kurdistan’da ve tüm İran’da tarihi gelişmeler yaşanmaktadır. Genç Kürt kadını Jîna Amînî’nin devlet güçleri tarafından katledilmesi ardından kadınların başlattığı özgürlük serhildanı, tüm İran’a ve toplumsal kesimlere yayılmış bulunmaktadır. Rojhilatê Kurdistan ve İran toplumu tarihine yakışır bir devrimci ve özgürlükçü kalkışı yaşamaktadır. Bu durum, başta İran yönetimi olmak üzere herkesi derinden etkilemiş durumdadır. Erkek egemen gerici zihniyet ve siyaset büyük bir korku yaşarken, tüm özgürlükçü güçler büyük bir coşku ve heyecan kazanmış ve kadın özgürlüğünde yeni bir özgür yaşam dünyasının gelişmekte olduğu açıkça görülmüştür.

Kuşkusuz bu gelişmeler, Rojhilatê Kurdistan ve İran için olduğu kadar, tüm Ortadoğu ve insanlık açısından da büyük önem taşımaktadır. Zaten İran’dan yükselen özgürlük çığlıkları, tüm dünyaya yayılmış ve başta kadınlar olmak üzere tüm demokratik çevrelerden destek görmüştür. Bu durumun bir biçimde devam edeceği ve Kürdistan, İran ve Ortadoğu’da kalıcı sonuçlar yaratacağı anlaşılmaktadır. Hiç kuşkusuz kadınların ve İran toplumunun özgürlük talepleri son derece haklı ve meşru taleplerdir. Herkesi bu haklı ve meşru talepleri desteklemeye çağırıyoruz. Mevcut İran yönetimini, hiçbir bahaneye sığınmadan ve 'dış güçler' söylemine sarılmadan, kadınların ve İran toplumunun meşru özgürlük taleplerini dikkate almaya, sorunları halk temsilcileriyle diyalog ve görüşme temelinde çözmeye, meşru mücadele yürüten halklara karşı asla şiddet kullanmamaya davet ediyoruz. Kadınlar öncülüğündeki haklı ve meşru özgürlük serhildanlarını selamlıyor ve başarılı sonuçlar kazanacağına dair inancımızı belirtiyoruz.

Tüm gücüyle gerillaya saldırıyor

Uluslararası Komplo'nun 25. yılına girerken, Hareket ve halk olarak son derece kritik bir süreçten geçiyoruz. AKP-MHP faşizmi çöküşünü önleyebilmek için tüm gücüyle gerillaya saldırıyor, Önder Apo ve halkımız üzerinde baskı ve zulmü ağırlaştırıyor. İmralı işkence ve tecridini tüm zindanlara ve toplumsal yaşama yayıyor. Zap, Avaşîn ve Metîna başta olmak üzere her alanda gerillayı ezerek, Kürt düşmanı faşist-soykırımcı diktatörlüğü iyice kurumlaştırmak istiyor. Kuşkusuz Kürdistan Özgürlük Gerillası ve Kürt halkı olarak buna fırsat vermeyeceğiz, devrimci halk savaşı temelinde geliştirdiğimiz topyekun direnişi, her alanda daha güçlü geliştirerek AKP-MHP faşizmini yenilgiye ve yıkıma götüreceğiz. Kararlılığımız kesinlikle bu temeldedir. İmralı direnişi bizden bunu istemektedir. Gerillamızın Zap, Avaşîn ve Metîna başta olmak üzere her alandaki kahramanca direnişi zaferin yolunu aydınlatmaktadır. Kadın ve gençlik öncülüğündeki halkımızın ve dostlarımızın her alandaki büyük direnişi de faşizmi yıkacak ve özgürlüğü kazanacak güce sahiptir.

Komplonun kesin yenilgi yılı

Komploya karşı mücadelenin 25. yılı komplonun kesin yenilgi yılı, komployu sürdürmeye çalışan AKP-MHP faşizminin kesin çöküş ve yıkılma yılı, İmralı işkence ve tecrit sistemi parçalanarak Önder Apo’nun fiziki özgürlüğüne kavuşma yılı olacaktır. Hedefimiz böyledir ve bunu gerçekleştirecek gücümüz ve irademiz de vardır. 25. yılda bu temelde savaşıp mutlaka kazanacağız.

Bunlar temelinde tüm halkımızı ve dostlarımızı, Uluslararası Komplo'nun 25. yıl gerçeğini doğru anlamaya ve mücadelesini fedai zafer çizgisinde geliştirerek her alanı ve tüm zamanları komploya karşı mücadeleyle karşılamaya, komplonun yaşayan sembolü olan İmralı işkence ve tecrit sistemini parçalayarak Önder Apo’nun fiziki özgürlüğünü sağlamaya çağırıyoruz!”  BEHDİNAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.