PKK yasağına karşı Berlin’e

Yurt Dışı Haberleri —

PKK Verbot Aufheben - Berlin protesto gösterisi

PKK Verbot Aufheben - Berlin protesto gösterisi

  • Almanya’nın kara lekesi PKK yasağı 30. yılını tamamlıyor. Kürtler ve dostları Berlin’de 18 Kasım’da yapılacak merkezi eylemle Alman devletine “PKK yasağını kaldır, demokrasiyi güçlendir” diyecek. 
  • Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da aynı gün Berlin’de olacak. KON-MED, “Yasağa karşı yürüyüş aynı zamanda Erdoğan’a hoş gelmedin yürüyüşü olacak. Erdoğan’a en iyi cevabı Berlin’de vereceğiz” dedi. 
  • PKK Verbot Aufheben-PKK Yasağını Kaldırın İnisiyatifi aktivistleri de Alman devletine seslendi: “Tüm Kürtleri şüpheli hale getiren, tahakküm altına alan yasağı tanımıyoruz. 30 yıldır devam eden bu hukuksuzluktan geri dönülmeli.”

REWŞAN DENİZ

Almanya’da Kürtlere yönelik kriminalizasyonun temel dayanağı olan PKK yasağı 30. yılına giriyor. Kürtler ve dostları ise 18 Kasım’da yasağa karşı Berlin’de buluşarak, Alman devletine “PKK yasağını kaldırın” diye seslenecek. 
PKK, Almanya tarafından yasaklanırken İçişleri Bakanı Manfred Kanther’di. Alman devleti İçişleri Bakanlığının kararına dayanarak yasaklama kararını 26 Kasım 1993’te açıkladı. Bu tarihten itibaren PKK adına siyasi faaliyet yürütme, PKK’ye ait bayarak ve sembollerin kullanılması dahi suç sayıldı, çok sayıda kişi hakkında dava açıldı, cezalar kesildi. Almanya’daki Kurdistanlıların çatı örgütü KON-MED, 30. yılını tamamlayan PKK yasağının 18 Kasım’da Berlin’de yapılacak merkezi eylemle protesto edileceğini duyurdu. 

Türkiye’ye hizmet ediyor 
Almanya’nın “iç güvenliği” gerekçe olarak gösterdiği bu kararının arkasında Türkiye ile ilişkilerin yattığının altını çizen KON-MED, “Alman devleti, Türkiye’nin Kürt politikasına her bakımdan destek vererek, Kürt halkının demokratik hak ve taleplerinin bastırılmasına katkı sundu. Geçen süre, açılan binlerce dava, yüzlerce tutuklama, derneklere ve özel evlere sayısız baskın, Alman vatandaşlığına alınmama, sınır dışı etme tehditleri ve daha bir çok terörize etme politikaları ile Kürt Halkına yaklaştı ve yaklaşmaya devam ediyor” diye belirtti.

PKK listeden çıkarılmalı
Açıklamasında PKK’nin “Kürt halkının direniş ve özgürlük hareketi” olduğunun altını çizen KON-MED, Alman kamuoyuna seslenerek, “Yıllardır sürdürülen özgürlük ve demokrasi mücadelesine çok büyük bedeller ödendi. Bir halkın varolma mücadelesini terörize eden hiçbir yaklaşımı kabul etmiyoruz. Bu yanlış politikalardan derhal vazgeçilmesi çağrısını yineliyoruz. PKK’nin terör listesinden çıkartılması, diyalog ve Kürt sorununun çözümü yolunda önemli adımlar olacaktır. Alman devletinden beklentimiz bu temeldedir” çağrısında bulundu. 

 

 

Erdoğan hoş gelmedin
PKK yasağının protesto edileceği 18 Kasım’da Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Berlin’de olacağına dikkat çeken KON-MED, “Erdoğan kuşkusuz bu görüşmede de Kürt halkına yönelik yürüttüğü savaşa destek istecektir. Alman devleti Erdoğan’ın şantajlarına boyun eğmemelidir” diyerek şu mesajı verdi: “Bu anlamda 18 Kasım’da Berlin’de yapılacak yasağa karşı yürüyüş aynı zamanda Erdoğan’a hoş gelmedin yürüyüşü de olacaktır. Yıllardır sürdürdüğü savaş politikalarına karşı Berlin’de Erdoğan’a en iyi cevabı vermek için 18 Kasım’da Berlin’de olalım. Başta yurtsever Kürt halkı olmak üzere tüm demokratik sosyalist kesimleri ve savaşa karşı barış taraftarı olan tüm kesimleri bu hukuksuz duruma son verilmesi için Berlin’e çağırıyoruz. 18 Kasım’da Berlin’e buluşalım ve hep beraber haykıralım: Kürt halkı yasağı hak etmiyor 21. yüzyılda bu ayıbı hep beraber kaldıralım.”
KON-MED, Berlin merkezi eylemi için 40’a yakın merkezden otobüsler kaldıracak. Otobüs planlamasının detaylarına internet sitemizden ulaşabilirsiniz.