PKK’li tutsaktan fedai eylemi

11 Şubat 2021 Perşembe - 22:25

  • Kürt Halk Önderi üzerindeki tecride karşı cezaevlerinde devam eden açlık grevi 78. gününde. Şakran 3 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan PKK’li tutsak Mahmut Yıldız, tecrit ve işkence politikalarına karşı fedai eylemi gerçekleştirdi.

 

MIHEME PORGEBOL / İZMİR

Türk cezaevlerindeki PKK ve PAJK’lı tutsakların, Kürt Halk Önderi üzerindeki tecridin sonlandırılması talebiyle 27 Kasım’da başlattığı süresiz-dönüşümlü açlık grevi eylemi, 78. gününde devam ediyor. Aynı amaçla Mexmûr Şehit Aileleri Derneği’nde 57, Yunanistan’ın Lavrio Kampı’nda ise 40 gündür açlık grevi yapılıyor.

Tutsaklardan Şakran 3 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde Mahmut Yıldız, Öcalan ve tutsaklar üzerinde uygulanan keyfi uygulama, işkence ve tecridi protesto etmek için fedai eylemi yaptı. Mahmut Yıldız’ın koğuş arkadaşları, aileleri aracılığıyla yaptıkları bilgilendirmede “3 Şubat Çarşamba günü herkes telefon görüşü için koğuştan çıktığında Mahmut çıkmayacağını, görüş yapmayacağını söyledi. Görüşten döndüğümüzde onu kendini asmış halde bulduk. Şu an hastanede bilincinin kapalı olduğunu biliyoruz. Şu ana kadar kendisinin sağlık durumu hakkında bir bilgi edinemedik. İdare de bize arkadaşımız hakkında bilgi vermiyor” dedi.

Arkadaşlarının eyleminin ardından hapishane idaresinin baskılarını arttırdığını belirten tutsaklar, şunları ifade etti: “Böyle bir aşamada bile tecrit ve işkenceyi sürdürüyorlar. Bütün defterlerimize el koydular. Arkadaşımızın durumunu merak edip sorduğumuz için bizi saatlerce başka odalara alıp beklettiler. Bütün eşyalarımızı dağıttılar. Bize ait olan her şeyi dağıttılar. İp, bez, vs. gibi ne varsa parçaladılar.”

Savcı mektuba el koydu

Çiğli Devlet Hastanesi’nde bekleyen Mahmut Yıldız’ın dayısı Müslüm Karak da yaşananları doğrulayıp “Mahmut’un durumunda bir gelişme yok. Bir haftadır bilinci kapalı. Doktorlar durumun ağır olduğunu söylüyor. Bir mucize bekliyoruz. Bir mektup yazdığını biliyoruz ama mektubu görmedik” dedi.

Yaşananlar hakkında bilgilerine başvurduğumuz Av. Şükran Öztürk ise şunları söyledi: "Mahmut Yıldız’ın arkasında bir mektup bırakarak intihar ettiği bilgisi aldık. Yıldız, şu an Çiğli Devlet Hastanesi’nde yoğun bakımda. Bilinci kapalı bir durumda tedavi ediliyor. Yıldız’ın ailesine de gösterilmediğini biliyoruz. Mahmut Yıldız’ın mektubuna cezaevi savcısı el koydu. Kendini neden astığına dair kesin bir bilgi yok ama mektubu okuyan oda arkadaşlarının aktarımına dayanarak tecrit ve izolasyon politikalarına karşı bir protesto niteliğinde gerçekleştirilmiş bir eylem olduğunu düşünüyoruz.”

Saldırılar artıyor

Av. Öztürk, ayrıca Yıldız’ın eyleminden sonra oda arkadaşları üzerindeki baskının arttığını belirtti. Öztürk, “Bize hapishanedeki koşulların yoğunlaştığına ve eylemden sonra ihlallerin arttığına dair birçok başvuru geldi. Bu ihlal başvuruları hakkında gerekli mücadeleyi veriyoruz” diye konuştu.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.