Kadınlar pazardan çekilmeye zorlanıyor

21 Ekim 2021 Perşembe - 17:45

.

.

  • Jiyan Kadın Semt Pazarı’nda çalışan kadınlar artan zamlara tepki gösterdi.  Satış yapamadıklarını belirten kadınlar, halde ürün satan toptancıların kadın-erkek ayrımcılığı yaptığını belirterek, kadınların pazardan çekilmeye zorlandığını belirttiler.

Türkiye'de artan ekonomik kriz ve günlük yapılan zamlar yüzünden toplum zorunlu temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak düzeye geldi. Amed’in (Diyarbakır) Bağlar Belediyesi’ne bağlı Jiyan Kadın Semt Pazarı’nda çalışan kadınlar da zamlardan dolayı tepkili. Satış yapamadıklarını belirten kadınlar, halde ürün satan toptancıların kadın-erkek ayrımcılığı yaptığını ve ürünü kadınlara daha pahalıya sattığını ifade etti. Artan sorunlar yüzünden evine ekmek götürmekte zorlandığını söyleyen kadınlar, ekonomik krize çözüm bekliyor.
 
Fiyatlar iki katına çıktı

9 yıldır pazarda çalışan Gurbet Demir, “İlk olarak pazarda çalışmaya başladığımda satışlar gayet iyiydi. Bu sayede evimize ekmek götürülebiliyorduk. Son bir senedir her şey çok pahalı. Halden aldığımız ürünler de çok pahalı olmaya başladı. Eskiden almış olduğum ürünler şu anda iki katına çıkmış durumda” dedi.
 
Toptancılar ürünleri erkeklere daha ucuza satıyor

Sebze halinde toptancılar tarafından satılan ürünlerin kadınlara daha pahalıya satıldığını söyleyen Demir, “Toptancılar hallerde sattığı ürünleri erkeklere daha ucuza satıyor. 9 yıldır bu durumun böyle devam etmesine rağmen kimse bu olaya ‘dur’ demedi. Tabi durum böyle olunca pazara getirmiş olduğum ürünleri satamıyorum. Çünkü müşteriler ürünün çok pahalı olduğunu söylüyor. Bundan dolayı da kadın pazarının çok pahalı olduğunu söyleyip pazarda erkeklerin çalışmasını istiyorlar. Bu yüzden de dilekçe yazıp kadın pazarında erkek pazarcıların olmasını talep etmişler. Bu dilekçeden sonra 6 aydır kadın pazarında erkekler de çalışmaya başladı” dedi.

Sorunların çözülmesi için haldeki satıcıların pazarcılara eşit şekilde davranması gerektiğini ifade eden Gurbet, “Haldekiler erkeklere ürünleri hangi fiyata satıyorsa bize de aynı fiyatta ürün satması lazım. Sonuçta kadınlarda pazarda çalışıp evlerine ekmek götürmek zorundalar” diye konuştu. 
 
Ürünler pahalı diye müşteriler bizi suçluyor

9 yıldır pazarda çalışan Güneş ise, ürünlerin bu kadar pahalı olmasının normal olmadığını belirtti. Güneş, “İlk başta pazarda zücaciye işi yapıyordum fakat satış yapamadığım için yumurta satışına başladım. Pek bir satış yapmasak da mecbur olduğumuz için çalışmaya devam ediyoruz. Ürünlerin pahalı olması her ne kadar bizimle alakalı olmasa da müşteriler bu konuda bizi suçluyorlar ama maalesef öyle değil. Her şey yüksek oranda yapılan zamlar yüzünden. Artık fiyatları düşürsünler ki bizler de satış yaparak evimize para götürebilelim. Yoksa bu gidişle bütün ürünler elimizde kalmış olacak” dedi.
 
Hallerde ayrımcılık yapılıyor

Pazarda 2 yıldır meyve satıcılığı yapan Necla Kaplan da şunları dile getirdi: “Sattığımız ürünlerin masrafını çıkaramasak da müşteriye memnun etmek için ürünleri yarı fiyatına satmak zorunda kalıyoruz. Eskiden müşteriler bir üründen 3 kilo alabilirken şimdi yarım kilo bile alamıyor. Eğer bu şekilde satış yapmazsak hem müşteri kaybetmiş oluyoruz hem de satamadığımız ürünler elimizde kalarak zarara uğramış oluyoruz. Bu duruma bir çözüm bulunması lazım ama bu çözüm sadece bizimle çözülecek bir şey değil. Çünkü ürünler kadın pazarcılara pahalıya satılıyor, erkek pazarcılara daha düşük maliyette veriliyor. Tabi burada da kadına yönelik bir ayrımcılık söz konusu. Kadınlar bu şekilde tekrardan ezilmiş oluyor. Bizler de ezilmemek için çalışmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

Zamlara dikkat çeken Kaplan, elektrik ve su faturasına yaptıkları fazla ödemenin vergilere gittiğini belirterek, “Biz şu an resmen burada vergilere çalışıyoruz. Devletin artık buna çözüm bulması gerekiyor. Vergi fiyatlarını düşürmesi gerekiyor. Artan zamları indirmesi gerekiyor. Biz halk olarak buradan bağırıyoruz sesimizi duysunlar. Artık emeğimizin karşılığını almak istiyoruz” dedi.
 
Ürün direk tarladan satışa sunulmalı

Pazarda çalışan kadınlardan Saliha Yavuz, “4 yıldır bu pazarda çalışıyorum. Gerçekten fiyatlar çok pahalı. Gelen bütün müşteriler fiyatların pahalı olmasından yakınıyor. Şimdiye kadar pazarda en ucuz olan patates ve soğan da çok pahalı” diye belirtti.

Pazara gelip de alışveriş yapacak güçte olmayan birçok insanın olduğunu dile getiren Yavuz, “İnsanlar akşamüzeri gelip hangi tezgahta ucuz bir şey varsa onu almaya çalışıyorlar. Biri bize ‘nasıl çözüm üretilir’ dediği zaman bize artık ütopik olarak geliyor. Herkes çalışabilecek iş imkânı bulabilse, ayakları üzerinde durabilse zaten bu sorunların hiçbiri olmayacaktı. Sorunlara çözüm bulunması için ilk önce işsizlik sorunu çözülmeli. Ürünün daha ucuzu satılması için direk tarladan satışa sunulması gerekiyor. Çünkü ürün birden fazla elde dolandığında ürünler çok pahalıya satılmış oluyor” diyerek çözüm noktasına işaret etti.

JINNEWS/AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.