Polis kaçırıp tehdit etti

11 Mayıs 2022 Çarşamba - 16:30

  • Ankara’da evinin bulunduğu sokaktan geçerken kendilerini polis olarak tanıtan kişilerce kaçırılıp tehdit edilen Berşan Erdoğan, baskıların kendilerini yıldırmayacağını söyledi. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi, kendilerini polis olarak tanıtan kişilerce kaçırılan ve ajanlık dayatılan Berşan Erdoğan’ın durumuna dikkat çekmek için basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan İHD MYK Üyesi Nuray Çevirmen, kaçırma ve ajanlık dayatma politikalarının Türkiye’de giderek arttığına dikkat çekerek, geçen yılın Ocak ve Kasım ayları arasında 13 kişinin kaçırılarak ajanlık tekliflerine maruz bırakıldığı  hatırlattı. Çevirmen, bu kişilerden bir kısmının 18 yaşından küçük olduğuna dikkat çekti. Çevirmen, yine 2021 Ocak ve Kasım ayları arasında 65 kişinin de ajanlaştırma dayatmalarına karşın İHD’ye başvuruda bulunduğunu aktardı ve ekledi: “Kendilerini polis olarak tanıtan kişilerin yurttaşları yasa dışı bir biçimde kaçırarak iş birliğine zorlamaları bir suçtur, ancak cezasızlık politikaları bunları koruyor.”

Aracın içinde dövdüler

Kaçırılarak darp edilen Erdoğan, geçtiğimiz ay evinin bulunduğu sokakta Vito marka bir aracın kendisine doğru yaklaştığını ve içindekilerin kendisini zorla arabaya bindirdiğini söyledi. Erdoğan, “Bana katıldığım eylemlerin suç olduğunu ve bundan sonra başka eylem ve etkinliklere katılmam durumunda işkence edeceklerini söylediler. Ancak ben onlara karşı net bir tavır ev duruş sergiledim. Bu nedenle de beni darp etmeye başladılar ve sonrasında bıraktılar” diye konuştu.

Telefonla aradılar

Kaçırmadan bir ay sonra aynı kişilerin kendisini telefonla aramaya başladığını aktaran Erdoğan, “Ya güzellikle gelirsin ya da biz seni her zamanki gibi sokaktan alırız. Sana rahat vermeyeceğiz” tehditlerinde bulunduklarını anlattı. Gençlere ve muhaliflere yönelik baskıların uzun süredir devam ettiğine vurgu yapan Erdoğan, “Onların baskıları bizi yıldıramaz. Onlardan korkmuyoruz” mesajı verdi.   ANKARA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.