Polisten 'nişanlım' işkencesi

Hakkari polis şiddeti

Hakkari polis şiddeti

  • Şemzînan’da 14 yaşında bir çocuk, bisikletiyle evine gittiği sırada aynı güzergâhta yürüyen bir polisin nişanlısını takip ettiği iddiasıyla çok sayıda polis tarafından ters kelepçelenerek işkence edildi.

Colemêrg’in (Hakkari) Şemzînan'ın bir köyünde ailesi ile birlikte yaşayan 14 yaşındaki A.Ç., 22 Mayıs günü evine giderken polisler tarafından işkenceye uğradı. Sabahları okula gittikten sonra okul harçlığını çıkarmak için babası ile birlikte oto yıkama dükkanında çalışan A'nın iş çıkışı bisikletiyle köyde bulunan evine gittiği sırada, 100 metre kala Ejder tipi panzerle önü kesildi. Polisler tarafından işkence gören A.Ç,  yaşadıklarını Jinnews'e anlattı. Evlerinin Şemzinan merkeze uzak olduğu için genelde bisikletle köye gittiğini dile getiren A., işkence gördüğü günün akşamı bisikleti tamirde olduğu için eve biraz geç gittiğini belirtti. A., şunları söyledi: “Bisiklet sürdüğüm için genelde hep önüme bakıyorum o gün önümde kimseyi görmedim. Anayolda bisiklet kullandığım için ister istemez insanları görüyorum. İşkence gördüğüm yolda kimi gördüm hatırlamıyorum birçok kişi vardı. Eve 100 metre kala Ejder tipi panzer önümü kesti, hiçbir şey söylemeden ters kelepçeleyip beni dövdüler. Babam seslerden dolayı hemen dışarı çıktı, polisler kelepçemi açıp panzere bindiler babam da panzerin arkasından koştu. Çok fazla vurdukları için gözlerim bulanık görüyordu, o günün de etkisinde kaldığım için çok hatırlamıyorum.”

Evime korkarak gidiyorum

Darp edildikten sonraki günün sabahı babası ile birlikte Emniyet'e giderek kendisini darp eden polisler hakkında şikâyetçi olduklarını aktaran A., “Emniyet'te ifade verdim. Şikayetimi geri çekmemizi istediler. Bize ‘elinizde bir kanıt yok. Şahidiniz de yok. Şikâyetinizi geri çekin’ dediler. Sürekli polisleri bize karşı savunuyorlardı. Hem işkence gördüm hem de sözde polisin nişanlısını taciz etmişim diye dava açıldı bana. Beni döven polislerden şikâyetimi çekmeyeceğim, onların cezalandırılmasını istiyorum. Artık evime giderken korkuyorum, oradan her geçtiğimde beni dövdükleri an gözümün önüne geliyor” dedi.

Olaydan sonra kaymakamın kendilerini arayarak şikayetten vazgeçmelerini istediğini belirten A.'nın babası da adalet yerini buluncaya kadar mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi. COLEMÊRG

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.