Polonya’da AB’nin göç planı referanduma gidiyor

Dünya Haberleri —

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

  • Polonya’da sağcı hükümet AB’nin göç planını referanduma götürüyor. Polonyalıların önüne 15 Ekim’deki genel seçimlerde iki ayrı oy pusulası verilecek. 

 

Polonya’da sağcı hükümetin başbakanı Mateusz Morawiecki,  Avrupa Birliği’nin göç planını referanduma götürecek. Birliğe üye ülkelerin göç yükünü paylaşmasına dayanan düzenlemelere karşı olan hükümet, referandumla AB karşısındaki duruşunu güçlendirmenin peşinde. 

Polonya'nın sağcı başbakanı, seçmenlere "Orta Doğu ve Afrika'dan binlerce yasadışı göçmeni" kabul etmek isteyip istemediklerinin sorulacağı referandumu 15 Ekim’deki parlamento seçimleriyle birlikte gerçekleştirecek. 

Göç konusu seçim malzemesi 

Sekiz yıldan bu yana iktidarda olan Morawiecki'nin Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) bu şekilde gelecekteki göç sorununu seçimin ana malzemesi haline getirmeyi amaçlıyor. 

Polonya, çoğunluğu beyaz ve Hıristiyan olan 1 milyondan fazla Ukraynalıya sığınma hakkı tanıdı. Ancak siyasi liderler yıllardır - özellikle de 2015 mülteci krizinin en yoğun olduğu dönemde - ülkenin kültürel kimliğini ve güvenliğini tehdit ettiklerini öne sürerek Müslümanlara ve farklı kültürlerden gelen diğer insanlara ev sahipliği yapmaya karşı olduklarını dile getirdi.

Macaristan ve Polonya muhalif

AB üyesi olmayan ve Polonya'nın 400 km uzunluğunda bir sınırı paylaştığı Belarus üzerinden Polonya'ya giren Afrikalı ve Ortadoğulu göçmenlerin sayısındaki ciddi bir artış yaşanıyor.  Bu yıl şimdiye kadar yaklaşık 19 bin geçiş teşebbüsünde bulunulurken, bu sayı 2022 yılının tamamında 16 bindi.

Morawiecki hükümeti uzun zamandır AB'nin göçmenleri üyeleri arasında eşit bir şekilde dağıtma ve izinsiz giriş yapanların sorumluluğunu paylaşma planlarına karşı çıkıyordu. Başta Macaristan ve Polonya olmak üzere bazı üyelerin itirazlarına rağmen, Haziran ayında AB içişleri bakanları tarafından bir anlaşma resmen onaylandı.

Güvenlik konusu da ön planda

Seçimde öne çıkan konulardan biri de Rusya-Ukrayna savaşı ve Belarus üzerinden gelen Wagner tehdidi. Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak Belarus sınırına 10 bin asker yerleştirileceğini açıklayarak güvenlik konusundaki ilk seçim yatırımını yaptı. 

Duyuru, Belarus askeri helikopterlerinin geçen hafta Polonya hava sahasını ihlal etmesi ve Wagner grubu paralı askerlerinin Belarus'ta kamp kurmasının ardından geldi. Varşova bu hamleleri doğrudan bir provokasyon olarak değerlendirdi ve Minsk'in Polonya ve AB için oluşturduğu tehdidin artan kanıtı olarak gösterdi.  VARŞOVA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.