Porto Riko’da travesti cinayetleri arttı

Kadın Haberleri —

4 Mayıs 2020 Pazartesi - 13:15

  • Büyük Antiller’de ABD’ye bağlı özerk bir bölge olan Porto Rico’nun sahil kenti Humacao’da yanmış bir aracın içinde iki kadın cesedi bulundu.

CBC News’te yer alan habere göre, polis perşembe günü olaya ilişkin açıklama yaptı. Cesetlerin Serena Angelique Velázquez Ramos (32) ve Layla Pelaez Sánchez (21) adlı travesti kadınlara ait olduğunu bildiren polis, Juan Carlos Pagán Bonilla (21) ve Sean Díaz de León (19) adlı zanlıları yakalayıp F.B.I’ye teslim ettiklerini söyledi. Polis, cinayetleri nefret suçu olarak sınıflandırdıklarını da açıkladı.

Toa Baja’da Neulisa Luciano Ruiz olarak da bilinen Alexa Negrón Luciano adlı evsiz bir trans kadın da 23 Şubat günü kadınlar tuvaletine gittiği için taciz edildikten hemen sonra vurularak öldürüldü. Şimdiye kadar Alexa’nın ölümünden kimse suçlanmadı.

Yine Mart ayı içerisinde Moca’da Yampi Méndez Arocho adlı 19 yaşındaki bir trans birey öldürüldü.

Transfobi polis soruşturmalarına da yansıyor

Eşcinsel hakları aktivisti Pedro Julio Serrano, CBS News’e verdiği demeçte, adadaki hayatın trans kadınlar için rahatsız edici olduğunu söyledi. Serrano, cinsiyet ve cinsel yönelime dayalı işsizlik, konut sorunları olduğunu ve onlara destek hizmetlerinin olmadığına dikkat çekti. “Trans bireyler Porto Riko’da kritik bir kavşakta yaşıyor” diyen Serrano, Alexa örneğinde olduğu gibi transfobinin polis soruşturmasına da yansıdığını iddia etti.

ABD genelinde 8 vaka

İnsan Hakları Kampanyası’na (HRC) göre, ABD genelinde 2019’da 26 kişi ırkçılık ve transfobi nedeniyle öldürüldü, ancak hak savunucuları gerçek sayının daha yüksek olma ihtimalini savunuyor. Rapora göre katledilenlerin yüzde 91’ini siyahi kadınlar, yüzde 81’ini 30 altı yaş grupları oluştururken, öldürülen 26 kişiden 8’i ise transseksüeldi.

Transeksüel Adalet Girişimi için topluluk katılımı direktörü Tori Cooper, “Transseksüel ve cinsiyete uymayan insanlar, özellikle de renkli kadınlar, çoğu zaman, transfobi, ırkçılık ve kadın düşmanlığının toksik kurbanlarıdır. İnsanlar ve politika, hayatlarımızı ve refahımızı korumak için ortak çalışmalıdır” dedi.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.