QSD Zîban’ı da temizliyor

  •  Bisêra ve El Şihêl’in büyük bir bölümünde operasyonlarını tamamlayan QSD, çetelerin son kalesi Zîban’a da girdi ve bitirmeye doğru gidiyor. QSD, çete başı Îbrahîm El Hefel’i affetmeyeceğinin altını çizdi.

 

QSD’nin 27 Ağustos’ta Dêrezor ve Fırat'ın doğusunda DAİŞ’in gizli hücrelerine ve uyuşturucu ağlarına karşı başlattığı, rejimin de desteklediğe çetelere karşı genişleyen ”Güvenliğin Güçlendirilmesi Operasyonu” devam ediyor.

QSD Basın Merkezi, QSD’nin Uluslararası Koalisyon ve bölgedeki aşiretlerle gerçekleştirdiği toplantıyı teyit ederek, QSD ve bölge aşiretlerinin bir olduğunu ve operasyonun bitmeye doğru ilerlediği bildirdi. Basın Merkezi, “Güçlerimiz Bisêra ve El Şihêl’in büyük bir bölümünde arama operasyonlarını tamamladı, Zîban beldesinde de bu operasyonların tamamlanmasına doğru gidiliyor. Çetebaşı Îbrahîm El Hefel’i ve Fırat’ın batısında getirilen çeteleri affetmeyeceğiz” dedi. 

Basın Sözcüsü Ferhad Şamî de dün öğleden önce yaptığı açıklamada, El Şihêl’in tamamen suç unsurlarından temizlendiğini, son sığınakları Zîban’a da girildiğini ve buranın da çetelerden, suç unsurlarından arındırılacağını söyledi.  QAMIŞLO

Türk saldırıları eşlik ediyor

“Güvenliğin Güçlendirilmesi Operasyonu”nu devam ederken Türk devleti ve çeteleri de Eyn Îsa, Til Temir, Qamişlo, Şehpa, Minbic, Girê Spî ve Bab’a saldırıyor. 

Türk devleti, operasyonun başlamasından üç saat sonra Kuzey-Doğu Suriye'nin diğer bölgelerine yönelik yeni saldırılar başlattı. ANHA, devam eden saldırıları derledi:

*  Operasyonun başlamasından üç saat sonra Til Temir ilçesinin batısındaki Um El Kêf köyünü ağır silahlarla bombaladı.

*  28 Ağustos'ta Til Temir'in kuzeyindeki El Şêx Ali köyü ağır silahlarla bombalandı.

*  SİHA, Efrin'in Şera ilçesine bağlı Merenaz köyünü bombaladı.

* 30-31 Ağustos tarihleri arasında Til Temir’ın kuzeyindeki Dirdara köyü ağır silahlarla bombalandı.

*  1 Eylül’de Minbic’in kuzeyindeki Ewn Dadat; kentin kuzeydoğusundaki Muhsenlî, Ereb Hesen, Um Cilûd, Seyade ve Dendeniyê köylerine kara saldırısında bulundu. Anında cevap veren Minbic Askeri Meclisi saldırıları püskürttü. Çetelerin saldırısında aynı aileden Amir Xalid El Ferc (15), Amir Fehed El Ferec (10), Malik Fehed El Ferec (18), Zeyneb Mihemed El Ferec (14) katledildi. Minbic’in kuzeyinde bulunan Ewn Dadat köyünde ise Bozan Hisên (40) isimli bir yurttaş yaralandı.

2 EYLÜL

*  M4 Karayolu karşısındaki Gozeliyê köyü ve Til Temir ilçesinin batı köyleri ağır silahlarla hedef alındı.

*  Minbic’in kuzeydoğu ve kuzeybatısındaki köyler bombalandı. Til Refîi (Minbic’in kuzeydoğusu) ve Dendeniyê (Minbic’i kuzeybatısı) köylerine dönük saldırılarda çok sayıda yurttaş yaralandı.

*  Saat 16.30 sıralarında bir SİHA Dugirka köyü kavşağı yakınında, Girkê Legê ile Dêrik arasındaki genel yolda bir aracı bombaladı.

*  Girê Spî’nin batısındaki El Huriye köyü bombalandı.

*  Şehba’yaa bağlı Şêx İs köyü bombalandı.

*  Gece geç saatlerde Minbic'in köylerine yönelik saldırı gerçekleştirildi. Saldırı esnasında Mihemed Îbrahîm El Hac Ebdullah adlı yurttaşın evini basan çeteler, aileye yönelik bıçak saldırısında Fatme El Hac Mihemed El Xilêf (70) isimli bir kadın katledilirken, Mihemed Îbrahîm El Hac Ebdullah’ın gelini ise ağır yaralandı. Aynı aileden Ebdullah ve Ehmed El Hac kardeşler de kaçırıldı.

3 EYLÜL

* Til Temir’ın Tawila, Til Tewil ve Xemsîn köylerine karadan saldırı girişiminde bulunuldu. Til Temir Askeri Meclisi anında saldırılara cevap verdi ve çatışma çıktı.

* Farklı saatlerde Til Temir’ın Tawila, Til Tewil ve Xemsîn köylerine saldırıldı. 

* Saat 06.40 sıralarında Eyn Îsa'nın doğusundaki Tirwazi ve batısındaki Sigêro köyüne karadan saldırı gerçekleştirdi. Saldırıya anında cevap veren Girê Spi Askeri Meclisi ile çeteler arasında şiddetli çatışma yaşandı.

*  Eyn İsa ilçesinin doğusundaki Sigêro, Xirbet El Buweyda ve Fatsa köyleri bombalandı. Gire Spî Askeri Meclisi, Eyn İsa'nın doğusunda 7 çete elemanının öldürüldüğünü, 7’sinin de yaralandığını duyurdu.

* Zirgan ilçesine bağlı Bobê köyüne saldıran 2 çete elemanı öldürüldü.

*  Şera’ya bağlı Şewarxa köyüne saldırıldı.

4 EYLÜL

* Eyn Îsa ilçesinin doğu ve batı köyleri bombalandı.

* Bab Askeri Meclisi, Bab’ın Biwêhîc, El Bûgaz ve Hemra köylerine sızma girişimlerinde bulunan çetelerin püskürtüldüğünü bildirdi. 

9 ayda 41 çocuk katledildi

İşgalci Türk devleti ve çeteleri, çoçukları da hedef alıyor. Efrîn-Şehba, Cizîrê ve Firat bölgelerindeki insan hakları örgütlerinin raporlarına göre; Ocak 2023- 2 Eylül 2023 tarihleri arasında 41 çocuk katledildi, 32’si yaralandı, dördü cinsel saldırıya uğradı, 9’u tutuklandı ve 8’i de kaçırıldı.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.