Ramazan sofrası boş kaldı

Toplum/Yaşam Haberleri —

5 Nisan 2022 Salı - 16:00

Ekonomik kriz

Ekonomik kriz

  • Türk iktidarının savaş politikalarının neden olduğu ekonomik kriz, gün geçtikçe derinleşiyor. Her gün yeni zamlarla güne uyanan halk, alışveriş yapamaz noktaya geldi. Zamlarla girilen Ramazan Ayı’nda, Amed’de yoksulluk halkın sofrasına yansıyor. 

Ekonomik krizin gün geçtikçe derinleştiğini belirten Halil Taşkıran, “Eskiden Ramazan Ayı sevinçle karşılanırdı. Şimdilerde Ramazan Ayı’nın farkında bile değiliz. Sadece adı kaldı. Çünkü her gün açız” dedi. 

Ekonomik krizin insani değerler üzerinde büyük tahribatlar yarattığını ifade eden Taşkıran, “Huzur kalmadı. Her gün daha kötü bir hal alıyor. Kimse artık karnını doyuramıyor. Ramazan ayındayız, kimse evine misafir çağıramıyor. Yağ fiyatlarına bakın, son 3 ayda 3 kat arttı. Doğalgaza yüzde 35 zam geldi. İnsanlar bu krizde zekat bile veremez hale geldi” dedi. 

Zamlara tepki gösteren Celal Çelebi, “Geçtiğimiz yıl 20 liraya aldığımız ürünleri, bu yıl 60 liraya alamıyoruz. Asgari ücretle iki sepet dolarken, şimdilerle bir sepet dolmuyor. Artık poşetlerle kasaya gidiyoruz. Bu pahalılığa son verilmeli, halka yardım edilmeli” diye seslendi. 

Erzak alamaz haldeyiz

Toptancılar Sitesi esnafı Şahin Akkan, akaryakıt zamlarının gıda ürünlerine de etkide bulunduğunu söyledi. Zamlardan Ramazan kolilerinin de nasibini aldığını dile getiren Akkan, “Eskiden bir koliye 3 kilo, 5 kilo gıda malzemesi bırakılıyordu. Yardım gücü dahi kalmadı. Artık Ramazan kolilerinin dağıtımında da ciddi düşüş var” diye belirtti. 

Toptancılar Sitesi’nin 20 yıllık esnafı Mehmet Ayçiçek, “Eskiden 300 liraya 3 koli erzak alınırdı. Şimdi ise 300 liraya bir koli ancak doluyor. Geçtiğimiz yıl bir yıl 120 doldurduğumuz koliyi, bu yıl 260 liraya doldurabiliyoruz. Zamlar nedeniyle artık kimse hayır yapamaz hale geldi. Geçen yıl 600 koli dağıttık, bu yıl 200 koli dağıttık” dedi. 

MA/AMED

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.