Reqa'dan Qendîl'e kadar

Qendil Newroz

Qendil Newroz

  • Newroz, dün Kuzey ve Doğu Suriye'nin Reqa'nın da içinde bulunduğu 8 merkezi ile Başûrê Kurdistan'ın Medya Savunma Alanları'ndaki Qendîl'e (Kandil) kadar halkın yoğun katılımıyla kutlandı.
  • Qendîl'deki Newroz'da görüntülü mesajı paylaşılan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, Celal Talabanî, Neşîrwan Mistafa ve Abdurrahman Qasimlo'nun Qendîl'deki mücadelelerini hatırlatarak, şunları söyledi:
  • "Qendîl, Kürt halkı için onurlu bir şerefin nişanesidir, onurlu bir tarihtir. PKK, bugün bu onurlu tarihi, tüm şehitlerin anılarını temsil ediyor. Teslimiyeti bugün de kabul etmeyen Kürt halkını yok etmeye kimsenin gücü yetmez."

Önümüzdeki günlerde büyük bir savaşın yaşanacağının görüldüğünü belirten KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, "Tüm güçlerini birleştirip PKK’yi darbelemek ve Kürdistan’ın tamamında Kürt soykırımını tamamlamak istiyorlar. Herkes iyi bilmelidir ki; bu amaçlarına asla ulaşamayacaklar" dedi. 

Kuzey ve Doğu Suriye’de "Önder Abdullah Öcalan’a Özgürlük Kürt Sorununa Çözüm” şiarı ve on binlerin katılımıyla Newroz kutlandı. Sabah saatlerinden itibaren 7’den 70’e  on binlerce binlerce kişi merkezi kutlamaların yapılacağı alanlara akın etti. Kutlamaların yapıldığı tüm merkezlerde ulusal kıyafetlerini giyen Kürtler, Araplar, Ermenler, Süryaniler ve Çerkesler, aynı meydanlarda buluştu. Newroz'un kutlandığı Cizîrê Kantonu’nun Dêrik, Girkê Lege, Tirbespiyê, Qamişlo, Amûdê, Hesekê, Dirbêsiyê kentleri ile Reqa’daki alanlar, Önder Abdullah Öcalan’ın ve şehitlerin posterleri, TEV-DEM, QSD, YPG, YPJ ve Şehit Aileleri Meclisi flamalarıyla süslendi.

Kuzey ve Doğu Suriye Demokratik Özerk Yönetimi Yürütme Meclisi Evîn Siwêd, Tirbespiyê; MSD Eşbaşkanı Leyla Qereman, Hesekê; PYD Eşbaşkanı Asya Ebdullah ise Qamişlo’daki Newroz kutlamalarında konuştu.

Büyük bir coşkunun hakim olduğu ve sık sık “Bê Serok jiyan nabe” sloganının atıldığı Newroz kutlamalarındaki ateş, şehit anneleri tarafından yakıldı.