Reuters muhabiri Afganistan’da öldürüldü

Dünya Haberleri —

16 Temmuz 2021 Cuma - 16:19

Danish Siddiqui / foto: AFP

Danish Siddiqui / foto: AFP

  • Reuters haber ajansının Pulitzer ödüllü foto muhabiri Danish Siddiqui’nin, Pakistan sınırında Taliban ile hükümet güçleri arasındaki çatışmaları takip ettiği sırada Taliban güçlerinin açtığı ateş sonucu öldürüldüğü bildirildi.

 

Reuters haber ajansının Hint asıllı muhabiri Danish Siddiqui, Afgan hükümet güçleri ile Taliban arasında yaşanan çatışmaları izlediği sırada açılan ateş sonucu hayatını kaybettiği öğrenildi. Pulitzer ödüllü foto muhabiri Siddiqui’nin Taliban güçleri tarafından vurulduğu belirtiliyor.

Danimarka vatandaşı olan Siddiqui, 2018’de “dergi fotoğrafçılığı” kategorisinde Rohingyalı mülteci krizini takibi sayesinde Pulitzer ödülünü alan bir ekip arasında yer alıyordu. 2010 yılından beri Reuters’a çalışan gazeteci  Afranistan ve Irak savaşları, Rohingya krizi, Hong Kong’daki protesto eylemleri ya da Nepal’daki depremleri takip etmişti.

Reuters Başkanı Michael Friedenberg ile Yazı işleri Müdürü Allesandra Galloni, yaptıkları açıklamada Siddiqui için “Olağanüstü bir gazeteci, sadık bir eş ve baba ve çok takdir edilen bir meslektaştı. Bu korkunç zamanlarda yüreğimiz ailesiyle birlikte” diye belirtti.

AMSTERDAM

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.