Rojava Devrimi kutlandı: Bizim devrimimiz

Yurt Dışı Haberleri —

Rojava Devrimi

Rojava Devrimi

  • Kürtler ve dostları Avrupa’da gerçekleştirdikleri eylem ve etkinliklerle Rojava Devrimi’nin 10. yıl dönümünü kutladı. PYD Eşbaşkanı Salih Muslim, “Devrimi dostlarımızla başardık. Rojava Devrimi’ne Avrupa’dan gelip katılan ve bu devrim için canını veren şehitlerin önünde saygıyla eğiliyorum” dedi.  

Avrupa’nın birçok ülkesinde Rojava Devrimi’nin 10. yıl dönümü eylem ve etkinliklerle selamlandı. Almanya’nın Hamburg, Nürnberg, Göttingen, Frankfurt, Kassel, İsviçre’nin Zürih, Avusturya’nın Viyana,  İtalya’nın Parma, Milano, Mantova, Bologna ve Bolzano kentleri de eylem ve etkinliklerin yapıldığı yerler arasındaydı. Tüm kentlerde Kürtlerin yanı sıra dostlarının da kitlesel olarak katıldığı eylemlerde, direniş selamlandı, Türk devletinin saldırıları ve Avrupa ülkelerinin sessizliği de protesto edildi. 

Korumak hepimizin görevi

Hamburg’da Rote Flora Kültür Merkezi önünde yapılan kutlamada konuşan PYD Temsilcisi Zozan Derik, Rojava’da gerçekleşen devrimin sadece Kürt halkının değil ilerici tüm insanlığın ortak emeğinin sonucu  olduğunu söyledi. Devrimde 12 bin kişinin şehit düştüğünü ve 18 bin kişinin yaralandığını hatırlatan Derik, “Devrimin korunması ve geliştirilmesi hepimizin görevi” dedi. İnsan hakları aktivisti Anja Flach, Avrupa devletlerini, Rojava’ya saldırılarını sürdüren Türk devletine destek vermekten vazgeçmeye çağırdı. Jiyan Qamışlo, Rafa Kurd ve Koma Efrîn folklor grubunun sahne aldığı etkinlikte, PKK yasağına karşı da imza toplandı.