Rojgirav, Zilan ve Mizgîn şehit düştü

23 Nisan 2022 Cumartesi - 19:25

Zap şehitler

Zap şehitler

  • Türk devletinin 17 Nisan günü başlattığı işgal saldırılarında yurt savunmasındaki 3 gerilla şehit düştü.

HPG, Zap Medya Savunma Alanı’na dönük gerçekleşen saldırı ve buna karşı direnişte şehit düşen gerillaların kimlik bilgilerini açıkladı. HPG, “Zilan, Mizgîn ve Rojgirav yoldaşlarımız direnişteki kararlılıkları ve üstün cesaretleriyle düşman ordusuna ağır darbeler vurmuş ve yaşanan saldırıları kahramanca karşılayarak şehadete ulaşmıştır” dedi.

HPG Basın İrtibat Merkezi açıklaması şöyle:

“17 Nisan günü başlayan işgal saldırılarına karşı Kürdistan Gerillaları tarihin en görkemli direnişini yapmaktalar. İşgalci TC ordusu tüm tekniğine rağmen gerilla direnişini kıramamış, tersine büyük darbeler almaktadır. Neredeyse Zap’ın her alanına yayılan saldırılara karşı başta YJA Star gerillaları olmak üzere fedaice bir mücadele yürüten güçlerimiz düşmanın saldırılarını kırmak için her türlü bedeli ödemekten geri durmuyorlar. Zilan, Mizgîn ve Rojgirav yoldaşlarımız da direnişteki kararlılıkları ve üstün cesaretleriyle düşman ordusuna ağır darbeler vurmuş ve yaşanan saldırıları kahramanca karşılayarak şehadete ulaşmıştır.

ZİLAN RUSTEM

Kod Adı: Zilan Rustem
Adı Soyadı: Gülistan Habeş
Doğum Yeri: Serêkaniyê
Anne – Baba Adı: Rabia – Mustafa
Şehadet Tarihi ve Yeri: 18 Nisan 2022 / Zap

Kadim Kürdistan coğrafyası sömürgeci devletler tarafından parçalanmış, bin yıllardır toprağıyla bütünleşerek yaşamını sürdüren ve birçok toplumsal değerin yaratıcısı olan halkımız yok edilmeyle yüz yüze bırakılmıştır. İşgalci devletlerin acımasız asimilasyon, inkar ve imha siyasetine rağmen köklerine ihanet etmeyerek varlık mücadelesi yürüten halkımız, partimiz PKK’nin kuruluşuyla birlikte binlerce yiğit evladını mücadele saflarına göndermiştir. Mücadele geleneğinin her zaman diri kaldığı ve Rojava Özgürlük Devrimi’ne öncülük eden kadim Serêkaniyê topraklarında doğan ve emeğiyle geçinen yurtsever bir ailede büyüyen Zîlan yoldaşımız, Rojava’da özgürlük yürüyüşüne tanıklık etmiş ve doğrudan katılım sağlamıştır. Kürdistan ve Kürt gerçekliğinin keskin ve uzun soluklu bir mücadele yürütülmeden zaferle taşlanamayacağını gören ve özgürlüğün garantisinin gerilla mücadelesinde olduğunu bilince çıkaran yoldaşımız, 2012 yılında gerilla saflarına katılmıştır. Direnişçi genç bir Kürt kadını olarak Önder Apo felsefesiyle donanmayı esas alan yoldaşımız, yaşamla hızla bütünleşmiş ve PKK, PAJK çizgisinin örnek bir militanı olmayı başarmıştır. Büyük bir coşku ve istekle yaşama katılan yoldaşımız, yetkin bir gerillaya dönüşerek başta Garê, Qendîl ve Metîna olmak üzere bir birçok farklı alanda pratik yürütmüştür. Êzidî halkımıza karşı geliştirmek istenen soykırım saldırıları karşısında kutsal Şengal topraklarına geçerek DAİŞ çetelerini karşı savaşan ve zaferin kazanılmasında büyük rol oynayan yoldaşımız, görevini üstün bir başarıyla yerine getirdikten sonra Zap alanına geçmiştir. Yetkin bir YJA Star gerillası olarak Kadın Özgürlük Çizgisinde yetkinleşen yoldaşımız, yeni dönemin ruhunu taşıyan genç bir komutan olarak yaşamda ve savaşta yoldaşlarına öncülük yapmıştır. Adını aldığı Zîlan (Zeynep Kınacı) yoldaşımızın mücadele azmini ve fedai ruhunu şahsında somutlaştıran yoldaşımız, parti çizgisinde tereddütsüz yürüyüşü ve hesapsız katılımıyla bütün yoldaşlarının büyük saygı ve sevgisini kazanmıştır. 17 Nisan 2022 tarihinde sömürgeci TC ordusunun başlattığı işgal harekatı karşısında direniş cephesinde ilk mermiyi sıkan ve faşist orduya büyük bir darbe vurulmasına öncülük eden Zîlan yoldaşımız, fedaice savaşarak direnişçi ve Önder Apo çizgisinde yürüyen özgür Kürt kadınının savaşçı, militan kişiliğini herkese göstermiştir. Zîlan yoldaşımız, Apocu fedai ruhla işgalcilere karşı savaşmış ve işgalcilere büyük bir darbe vurmuştur. Yaralanmasına rağmen son mermisine kadar savaşmayı sürdüren yoldaşımız, işgalcilerin eline geçmemek için bombasını kendisinde patlatarak şehadete ulaşmıştır. Fedailerin yoldaşı olarak fedaice savaşan ve şehadete ulaşan Zîlan yoldaşımız, savaşımızın ruhunun ve çizgisinin fedailikle örüldüğünü bir kez daha kanıtlamıştır. Ölümsüz fedaimiz Zîlan yoldaşımız, zafer çizgisinde yürüyen gerillamızın her zaman önünü aydınlatacaktır.

MIZGÎN BOTAN

Kod Adı: Mizgîn Botan
Adı Soyadı: Fatma Tetik
Doğum Yeri: Şirnex
Anne – Baba Adı: Ayşe – Salih
Şehadet Tarihi ve Yeri: 18 Nisan 2022 / Zap

Mizgîn yoldaşımız Botan yöresinin yurtsever Teyî aşiretinin koçer bir ailesinde dünyaya gelmiştir. Çok yurtsever, Kürdistan Özgürlük Hareketi’ne bağlı ve şehitleri olan bir ailede büyümüştür. Mizgîn yoldaşımızın ailesi koçerlikle yaşamını idame ettiği için kendisi zozanlarda, Kürdistan doğası içinde büyümüştür. Koçer olduğu için kapitalist modernite sistemine fazla bulaşmamış, doğayla iç içe, kendisiyle barışık ve ülkesine tutkun bir şekilde büyümüştür. Bu yüzden saf, temiz, samimi ve sevgi dolu bir karakter kazanmıştır. Aynı zamanda yaşamda çalışkan, emekçi, yetenekli, girişken ve otoriter özellikleri karakterinin belirgin yanları olarak öne çıkmıştır. Şehitler vermiş bir ailede büyüdüğü için Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’ni çocukluğundan itibaren tanımış, gerillaya büyük bir sempati beslemiş ve şehitlerin destanlarıyla büyümüştür. Sömürgeci soykırımcı düşmanın karakterini tanıdığı ve bildiği için her yurtsever Kürt genci gibi üzerine düşen tarihi sorumluluklarına sahip çıkmaya çalışmıştır. Bu temelde 2014 yılında Feraşîn zozanlarında gerillaya katılmıştır. Medya Savunma Alanları’na geçerek gerilla eğitimini görmüş ve Garê alanında ilk pratiğine başlamıştır. Erkenden gelişip tecrübe kazanan Mizgîn yoldaşımız kendisini Apocu ideoloji temelinde eğitmiş ve kişiliğinde PAJK ölçülerine ulaşarak yetkin bir militan olmuştur. İdeolojik temelini ve yaşamsal tecrübesini yeni dönemin askeri çizgisiyle bütünleştirmek için askeri akademide eğitim görmüştür. Profesyonel bir gerilla olarak eğitimini tamamlayan Mizgîn yoldaşımız 2019 yılında Zap alanına geçmiştir. Zap’ta yeni dönem gerilla çizgisini pratikleştiren öncü bir YJA Star militanı olarak rol oynayan Mizgîn yoldaşımız, tecrübesi ve katılımıyla kısa sürede komutanlaşmıştır. Yaşamda her türlü çalışmayı büyük bir aşk ve istekle yerine getirmiş, yüksek cesaretiyle savaştaki yerini almış ve birçok eyleme katılmıştır. Zap alanına yönelik başlatılan kapsamlı işgal harekatına karşı en önce silahına sarılıp işgalcilere darbe üzerine darbe vuran yiğit Kürt kadınlarından biri olmuştur. Hareketli gerilla tim savaş tarzına en çok inanan ve bunu Zap’ta pratikleştiren yoldaşlarımızdan biri olan Mizgîn arkadaş yaşanan yoğun çatışmalarda kahramanca savaşarak şehadete ulaşmıştır. Mizgîn yoldaşımız katılımı, duruşu, savaş pratiği ve şehadetiyle öncü YJA Star militanlığının ve özgür Kürt kadınının irade düzeyini inkar edilemez bir hakikat olarak temsil etmiştir.

ROJGIRAV LAŞER

Kod Adı: Rojgirav Laşer
Adı Soyadı: Ekber Abdullah Ömer
Doğum Yeri: Salmas
Anne – Baba Adı: Makbule– Abdullah
Şehadet Tarihi ve Yeri: 18 Nisan 2022 / Zap

Rojgirav yoldaşımız yurtsever bir ailenin ferdi olarak Rojhilatê Kurdistan’ın Salmas ilinde doğmuştur. Ailesinden aldığı yurtsever bilinçle her zaman Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’ne ilgi duymuş, mücadele yürütmeyi her Kürt’ün yerine getirmesi gereken yurtsever bir görev olarak ele almıştır. Bunun için işgalcilerin yoğun baskısının olduğu dönemlerde bile mücadele etme arayışından geri durmamıştır. Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’ne bütünlüklü yaklaşan Rojgirav yoldaşımız sadece Rojhilatê Kurdistan’da yürütülen mücadele ile kendini sınırlandırmamış, Kürdistan’ın diğer alanlarında yürütülen mücadeleleri de yakından takip etmiştir. Rojava Özgürlük Devrimi’nin gerçekleştiği dönemlerde partimiz PKK’yi tanıyan Rojgirav yoldaşımız özellikle gerillanın işgalcilere karşı yürüttüğü savaştan etkilenmiştir. DAİŞ çetelerinin Rojava ve Şengal’deki halkımıza saldırdığı dönemlerde artık mücadeleye daha aktif katılması gerektiğinin farkına varmış ve 2014 yılında gerilla saflarına katılmıştır. Gerilla saflarına katıldıktan sonra o dönemlerde savaşın çok yoğun olmasından dolayı özellikle askeri eğitimlerine önem vermiş ve kısa sürede gerillacılığın temel ilkelerini öğrenmiştir. Medya Savunma Alanları’na bağlı Garê ve Metîna’da belli bir süre pratik yürüttükten sonra Şengal’i çetelerden temizleme hamlesi çerçevesinde Şengal alanına geçmiştir. Şengal alanında çetelere karşı geliştirilen birçok eyleme katılan Rojgirav yoldaşımız Şengal’in özgürleştirilmesinde önemli bir emeğin sahibi olmuştur. Yaşanan savaş sürecinde yaralanmasına rağmen mücadele azim, kararlılığından ve düşmana olan öfkesinden bir adım bile geri atmamış, aksine daha da bilenmiş bir şekilde mücadeleye daha fazla yüklenmiştir. Şengal’den sonra çetelerle savaşmak için Rojava alanına geçen Rojgirav yoldaşımız burada da durdurak bilmeyen bir enerji ve fedakarca bir katılımla üzerine düşen tüm görevleri başarı ile yerine getirmiştir. Bir Kürdistan devrimcisi olarak en zorlu koşullar altında ev her yerde mücadele edilebileceğini ispatlayan Rojgirav yoldaşımızın Kürdistan dağlarına olan özlemi hiçbir zaman dinmemiştir. Dağa gelmek için sürekli ısrar etmiş ve bu ısrarları sonucunda tekrar Kürdistan dağlarına dönmüştür. Düşmana olan kini ve öfkesi nedeniyle hemen pratik alana geçen Rojgirav yoldaşımız 2021 yılında düşman saldırılarının yoğun olduğu Zap alanına geçmiştir. 2021 yılında yaşanan savaş sürecinde askeri tecrübesi ile düşmana karşı geliştirilen birçok eylemde yer almış, önemli başarıların elde edilmesinde rolü belirleyici olmuştur. Başta hareketli tim savaşı olmak üzere yeni dönemin birçok savaş taktiğinin uygulanmasına öncülük etmiştir. 2022 yılına da hazırlıklı giren Rojgirav yoldaşımız gelişecek olası bir savaşta rolünü en iyi bir şekilde oynamak için derin bir yoğunlaşmanın içerisinde olmuştur. 17 Nisan günü başlayan işgal saldırılarına büyük bir cesaret ile karşılık vermiş, yoldaşlarıyla birlikte düşmanın rahat bir şekilde Zap alanına girmesine izin vermemiştir. Sadece düşman askerlerine karşı değil aynı zamanda düşman tekniğine karşı da savaşan Rojgirav yoldaşımız birçok işgalcinin cezalandırıldığı Karker alanına bağlı Şehîd Ciwan Tepesi’nde gerçekleşen saldırılarda şehadete ulaşmıştır. Sade, emekçi kişiliği ve Önderliğe olan derin bağlılığı ile tüm yoldaşlarına örnek olan Rojgirav yoldaşımız Zap direnişinin öncü militanlarından biri olmayı başarmıştır.

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.