Sağlıkta da çözüm örgütlü mücadelede

Sağlık emekçileri eylem

Sağlık emekçileri eylem

  • Sağlıkta randevu krizi çözülemezken, muayene süresinin iki dakikaya düşürülmesi tepkilere neden oldu. İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ertuğrul Oruç, çözüm için örgütlü mücadelenin önemine vurgu yaptı. 

Sağlık Bakanlığının "Sağlıkta Dönüşüm" adı altında yürüttüğü program nedeniyle hastalar artık sadece iki dakikalık muayeneyle yetinmek zorunda kalıyor. Sağlık emekçilerinin göç etmesi, kamu hastanelerindeki yetersizlik ve randevu sürelerindeki düşüş gibi sorunlar kartopu gibi büyüyor. İstanbul Tabip Odası verilerine göre; bazı hastanelerde muayene süreleri iki dakikanın da altına düşmüş durumda. Bu sürenin tanı koymak için yetersiz olduğu belirtilirken, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bu sürenin en az 20 dakika olması gerektiğini söylüyor.

MA'dan Ferdi Bayram'a konuşan İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ertuğrul Oruç, İstanbul’da birçok kamu hastanesinde bu sorunun yaşandığını belirterek, Sağlık Bakanlığının randevu krizini çözemediği için böyle bir yönteme başvurduğunu dile getirdi. Oruç, “Hastalar randevu bulamayınca Sağlık Bakanı bu krizi böyle aşmaya çalışıyor. Bunu da en kolay yol ile yapmaya çalışıyor. Ne yapıyor? Doktorun bir günde baktığı hasta sayısını artırıyor. bu da doktorun hastaya doğru tanı koymamasını sağlıyor. Hasta olan kişi şifa bulamaz hale geliyor” dedi.

Halkın sağlık hakkına kast

Randevu sürelerinin 10 dakikadan 5 dakikaya, sonradan iki dakikaya düşürüldüğünü anımsatan Oruç, “Bu aslında sadece sağlık çalışanlarının sorunu değil, esasında halkın bir sorunudur. Bu muayene sürelerinin kısaltılmasını halkın sağlık hakkına erişiminin gaspı olarak niteliyoruz” diye konuştu