Sahne çocukların

Kültür/Sanat Haberleri —

Çocuk tiyatrosu

Çocuk tiyatrosu

  • Türk devleti tarafından 18 Ağustos 2022’de katledilen 5 kız çocuğuna atfen “Azadî Ji Zarokatiyê Destpê Dike’” sloganıyla etkinliklerini düzenleyen çocuk tiyatrosu, Ağustos ayında 14 oyunla sahne alacak.

Soykırım saldırılarına ve asimilasyon politikalarına karşı Rojava’da devrim öncesi tohumları atılan kültür ve sanat çalışmaları, devrimle birlikte inşa çalışmalarında sanatın gücüyle filizleniyor. Bu kültür ve sanat projelerinden biri de Mezopotamya Demokratik Kültür ve Sanat Hareketi (TEV-ÇAND), Hîlala Zêrîn Kadın Kültür Hareketi ve Şilêr Çocuk Komitesi koordinasyonunda gerçekleştirilen çocuk tiyatrosu projesi.

Çocuk tiyatrosu projesi, Til Temir’in Şemoqa köyünde Türk devletinin 18 Ağustos 2022’deki saldırısında yaşamını yitiren 5 kız çocuğuna adandı. 5 çocuktan biri olan Silava Ramazan saldırıda ağır yaralanmış ve 1 Eylül’de şehit düşmüştü. Silava Ramazan, Rojava Film Komünü’nde Yıkık Kentler Hikayeleri-Çirokên Bajarên Wêrankirî adlı Şengal, Kobanê ve Ceza üzerine yapılan film de Kobanê bölümünde çocuk oyuncu olarak yer almıştı.

Şehit çocukları, mülteci çocukları

Mayıs ayında eğitim ve provalarına başlayan çocuklar, 4 ayın sonucunda çocuk tiyatro günleri etkinliğiyle sahne alacak. Bu proje aynı zamanda çocuk festivalinin alt yapısı oluyor. Sahnelenecek bu oyunlar çocuk festivalinde de gösterilecek. Festivalde tiyatro dışında govend ve müzik grupları yer alacak.

‘Azadî Ji Zarokatiyê Destpê Dike’ sloganıyla etkinliklerini düzenleyen çocuk tiyatro projesi, çocukları küçük yaşta sanatla buluşturmayı hedefliyor.

Savaş tehdidi altındaki çocukların, şehit çocuklarının ve mülteci kamplarında yaşayan çocukların yer aldığı proje, drama sanatı ve tiyatroyla çocukların sosyal gelişimlerine katkı da bulunarak güçlü bir motivasyonla kişilik gelişmelerine katkı da bulunmayı da hedefliyor.

200 çocuk sahnede

Kürt klasik fabllarını sahneye taşıyarak çocuklarının öğrenmesini, tanımasını sağlayan projede 14 oyun hazırlandı. Oyunlardan bazıları şöyle: Pîrê û Rovî, Çûk û Pîrê, Belek û Reş Belek, Sê Bîra.

Bu proje aynı zamanda kendi öğretmenlerini de yarattı. Daha önce tiyatro oyunculuğu yapmış gençler, bu çalışmada çocuklara eğitmenlik yaptı. Dêrîk’ten Şehba’ya kadar birçok yerde 12 tiyatro öğretmeni çocuk projesi koordinasyonuyla birlikte gruplara eğitim verdi; kostüm yapımında dekor yapımına senaryodan ulaşıma her türlü konuda emek harcayarak gruplarını sahneye hazırladı. Bu projeyle toplam 14 grup 4 ayda yetiştirildi, 8-15 yaş arası yaklaşık 200 çocuk tiyatro çalışmalarına dahil oldu.

Avrupa’dan destek

Avrupa’dan birkaç tiyatro grubu, Rojavalı çocukların bu projesine destek sundu ve proje masraflarının bir kısmını karşıladı. Nefel Prodüksiyon çocuk çalışmalarının belge filmini hazırlarken Gulberoj programı da tiyatrodaki çocuklarla iki bölüm çocuk programı hazırladı. Ayrıca Şanoya ‘Zarakan a Rojava’ adlı You Tube sayfası da ürünlerin sergilenmesi için açıldı.

Çalışma yürütülen yer ve grupların isimleri ise, Dêrîk ve Rimêlan’da toplam 4 grup. Rimelan’daki grup oldukça renkli. Biri Arapça biri Kürtçe biri de Şehit çocuklarından oluşan 3 grup hazırlıklarını tamamladı. Qamişlo’da ise Koma Şîlêr, Girbawî, Maşûq ve Mihemed Şêxo Kültür Merkezi’ndeki çocuklar oyunlarını hazırladı. Hesekê’de ise 2 grup hazırlıklarını tamamladı. Bunların dışında eş zamanlı olarak ortak hedefler doğrultusunda Kobanê, Minbic ve Şehba’da da çocuk etkinlikleri yapılacak.

Etkinlik tarihleri: 

Proje kapsamında 5 Ağustos’ta Pîrê û Rovî, Sê Bira, Mişk û Şêr, Jiyana Me (Arapça) tiyatro oyunu Rimelan’daki Aram Tigran Kültür Merkezi’nde sergilenecek.

8 Ağustos’ta Newroz Mülteci Kampı’nda, 9 Ağustos Besta Sus köyündeki Parqîn Kültür Merkezi'nde tiyatro müzik içerikleri çocuk etkinlikleri yapılacak.

Diğer bir büyük etkinlik ise 12 Ağustos’ta olacak. Bu etkinlikte Çûk û Pîrê, Ziman, Şengê û Pengê, Koma Sarya Baran’ın Daweta Nok û Nîska adlı oyunlar Qamişlo’daki Mihemed Şêxo Kültür Merkezi’nde sergilenecek.

Hesekê’deki etkinlikler ise 18 Ağustos’ta.

NÛJIYAN ADAR - ANF/QAMIŞLO

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.