Saldırılar iki kat arttı

Yurt Dışı Haberleri —

  • Göçmen karşıtlığı ve sığınmacıların geri gönderilmesi tartışmaları arasında 2023 yılında Almanya’da sığınmacılara yönelik saldırılar iki kat arttı.

Almanya'da sığınmacıların hedef olduğu şiddet olaylarında bir önceki yıla göre iki kat artış yaşandı. Neue Osnabrücker Zeitung'un, İçişleri Bakanlığı'nın, Die Linke milletvekili Clara Bünger'in soru önergesine verdiği yanıta dayandırdığı haberine göre, 2023 yılında sığınmacılara yönelik siyasi saiklerle toplam 2 bin 378 saldırı düzenlendi. Söz konusu rakam, saldırılarda bir yıl öncesine göre neredeyse ise iki kat artış olduğunu gösteriyor. Bu saldırılarda polis kayıtlarına göre 219 kişi yaralandı. İçişleri Bakanlığı'nın verileri, geçen yıl sığınmacıların kaldığı merkezlere de 180 saldırıda bulunulduğunu, bunun da 2017 yılından bu yana görülen en yüksek rakam olduğunu ortaya koyuyor. 2022'de sığınmacıların barındığı yerlere yapılan toplam saldırı sayısı 70 olarak kaydedilmişti.

Açıklanan rakamları değerlendiren, muhalefetteki Die Linke milletvekili Clara Bünger, Avrupa Birliği'nin (AB) iltica politikasını sertleştirmesi, Almanya'da federal hükümetin sınır dışı uygulamalarında daha katı bir tutum takınması ve aşırı sağcı AfD (Almanya için Alternatif) partisinin yükselişi göz önünde bulundurulduğunda bu verilerin bir sürpriz olmadığını dile getirdi. Bünger sözlerinin devamında, "Toplumsal durumun bu olduğu olduğu bir yerde, ırkçıların her yerde kinlerini eyleme dönüştürmeleri ve sığınmacılara saldırmaları şaşırtıcı değil" dedi. BERLİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.