Sara ve Rûken için

  • Bir yıl önce Mersin’de fedai eylemle şehadete yürüyen Sara Tolhildan Goyî ve Rûken Zelal anısına eylemler düzenleyen gerilla, 6 Türk askerini öldürdü.

 

HPG, 26 Eylül 2022 gecesi Mersin’de fedai eylem gerçekleştiren Sara Tolhildan Goyî (Dilara Ürper) ve Rûken Zelal’ı (Feremez Hisên) eylemlerinin yıl dönümünde saygı, minnet ve bağlılıkla andı.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, “Gerilladaki Apocu fedai ruhu metropollere taşırıp zirvede temsil ederek adını tarihe yazdıran iki fedai özgür Kürt kadını Sara ve Rûken, tüm halkımıza ve mücadelemize öncülük eden çağdaş Zîlanlar olarak adlarını tarihe yazdırdılar. Kurdistan Özgürlük Gerillaları olarak Sara ve Rûkenler’in büyük duruşuna, fedai ruhuna, vuruş tarzına, taktik aklına, görkemli eylemi gerçekleştirme becerilerine ve hakiki yoldaşlığına erişmek ve layık olabilmek için daha fazla mücadele edeceğimizin sözünü veriyoruz” denildi. BİM’in eylem ve saldırılarla ilgili verdiği bilgiler şöyle:

Zap Bölgesi

*  Kurojahro Direniş Alanı’ndaki işgalci Türk askerleri, 23 Eylül’de sabotaj taktiğiyle vuruldu ve 1’i öldürüldü. 

Şehîd Delîl Batı Zap Bölgesi

*  YJA Star gerillaları, 24 ve 25 Eylül’de Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki Türk askerlerini 14 kez ağır silahlarla vurarak darbeledi. 

*  Girê Cûdî Direniş Alanı’ndaki işgalciler 25 Eylül’de 2 kez ağır silahlarla vurularak darbelendi. 

* Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki Türk askerleri 24 Eylül saat 16.00’da ağır silahlarla isabetli bir şekilde vuruldu; 3’ü öldürüldü, 2’si ise yaralandı. 

* Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki Türk askerleri 25 Eylül saat 19.45’te harekete geçtiğinde suikast taktiğiyle müdahale edildi ve 1’i öldürüldü. 

*  Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki Türk askerleri, 25 ve 26 Eylül’de 2 kez orta otomatik silahlarla vurularak darbelendi.

*  Girê Amediyê Direniş Alanı’ndaki Türk askerleri 26 Eylül saat 02.20’de harekete geçtiğinde suikast taktiğiyle vuruldu; 1’i öldürüldü. 

Metîna Bölgesi

* Girê Ortê Direniş Alanı’ndaki Türk askerleri, 24 Eylül saat 11.00’de ağır silahlarla vurularak darbelendi.

* Girê Ortê Direniş Alanı’ndaki savaş tünellerini 25 Eylül saat 14.30’da bombalayan Türk askerlerine ferdi ve orta otomatik silahlarla müdahale edildi.

Helikopterler bombaladı

* Türk ordusu, 24, 25 ve 26 Eylül’de Şehîd Delîl Batı Zap ile Metîna bölgelerini saldırı helikopterleriyle bombaladı.

* Zap, Şehîd Delîl Batı Zap, Metîna ve Xakurkê bölgelerine top atışları da yapıldı.  BEHDÎNAN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.