Şehitler çizgisinde 45 yıldır mücadele 

16 Mayıs 2022 Pazartesi - 18:00

  • Haki Karer ve İbrahim Kaypakkaya’nın şehadet yıl dönümleri vesilesiyle açıklama yapan PKK Merkez Komitesi, Kürdistan Özgürlük Hareketi ve Kürt halkı olarak 45 yıldır Haki Karer çizgisinde, şehitler çizgisinde yaşayıp mücadele ettiklerini vurguladı. 

 

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın ‘Benim gizli ruhum gibiydi’ dediği Haki Karer’in 18 Mayıs 1977’de Antep’te katledilişi 45. yıl dönümüne giriliyor. Haki Karer’i ve Haki Karer’le başlayıp bugün Mizgîn Ronahî ve Aysel Doğan’a kadar uzanan tüm şehitleri saygı, sevgi ve minnetle anan PKK Merkez Komitesi, dün yaptığı yazılı açıklamada, Kürdistan Özgürlük Hareketi ve Kürt halkı olarak 45 yıldır Haki Karer çizgisinde, şehitler çizgisinde yaşayıp mücadele ettiklerini belirtti. Merkez Komitesi, şunları ifade etti: “Her şeyi Önderlik ve şehitler çizgisinde yürüttüğümüz bu büyük mücadeleyle kazandık. Hakikati bu temelde öğrendik; doğru tarih bilincine bu temelde ulaştık; ülke, ulus, halk ve cins kimliğimizi bu temelde edindik; parti öncülüğünü, gerilla ve öz savunma gerçeğini, demokratik ulus sistemini ve özgür yaşamı bu temelde geliştirdik; başta ulusal diriliş devrimi ve kadın özgürlük devrimi olmak üzere her türlü devrimci gelişmeyi bu temelde yarattık. Her yerde bu temelde örgütlendik, birleştik ve savaştık. Kürt varlığını yok sayan ve yok etmek isteyen küresel kapitalist sisteme, sömürgeci-soykırımcı zihniyet ve siyasete, her türlü zayıflığa, iş birlikçiliğe ve ihanete karşı bu temelde mücadele ettik. Her zaman ve her yerde bize Şehitler Ordusu komuta etti, doğru yolu gösterdi ve güç verdi. Her şeyi kahraman şehitlerimiz sayesinde kazandık, koruduk ve geliştirdik.”

Haki Karer anısına partileşmeyi ve silahlı direnişi başlattıklarını; Halil Çavgun anısına Hilvan Direnişi’nin yaşandğını kaydeden Merkez Komitesi, şöyle devam etti: “1982 Büyük Zindan Direnişiyle Mazlum Doğan’ın, Ferhat Kurtay öncülüğündeki Dörtlerin, 14 Temmuz Büyük Ölüm Orucu Direnişçilerinin şehadeti sayesinde 12 Eylül faşist-askeri rejimi ideolojik yenilgiye uğratıldı. Abdulkadir Çubukçu ile başlayan ondan fazla şehit sayesinde 1980-82 yurt dışı çalışmaları başarıldı. Tarihi 15 Ağustos Devrimci Gerilla Atılımı, şehitler Mehmet Karasungur, Agit, Beritan ve Zilan çizgisinde başarıya götürüldü. Halit Oral ve Aynur Artan yoldaşların başlattığı “Güneşimizi Karartamazsınız” fedai direnişçiliğiyle Uluslararası Komplo’ya karşı 24 yıllık büyük mücadele yürütüldü ve kazanıldı.

Şehitler çizgisinde direniş

45 yıldır olduğu gibi, Hareket ve halk olarak bugün de şehitler çizgisinde yaşıyor ve mücadele ediyoruz. Bu Mayıs’ta da Zap ve Avaşîn’deki direnişin öncülüğünde dört parça Kürdistan’da, Türkiye’de ve yurt dışında AKP-MHP faşizmine karşı hamlesel bir mücadele yürütüyoruz. Önder Apo’nun fiziki özgürlüğünü hedefleyen Dem Dema Azadiyê ye hamlemizi 50. yılda zafere taşımayı hedefliyoruz. Kahraman gerillamız, faşist AKP-MHP çetelerine her gün öldürücü darbeler vuruyor ve AKP-MHP faşist rejimini Zap ve Avaşîn’e gömüyor. Demokratik Modernite çizgisinde gelişen yeni gerillacılık, fedailikte zirve yapıyor ve her gün kahramanlık destanları yazıyor. Bu kutsal direnişin kahraman şehitlerini saygı ve minnetle anıyoruz.”

Kaypakkaya’nın da yıl dönümü

PKK Merkez Komitesi, 18 Mayıs’ın aynı zamanda Türkiye Devrimci Hareketi’nin önderlerinden İbrahim Kaypakkaya’nın 1973’te Amed’de işkenceyle katledilişinin de 49. yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti: “12 Mart 1971 faşist-askeri darbesine karşı direnen devrimci önderler Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın 6 Mayıs 1972’de idam edilişleri de 50. yılını doldurdu. Yine 30 Mart 1972’de Kızıldere’de Mahir Çayan ve arkadaşlarının, 31 Mayıs 1972’de Nurhaklarda Sinan Cemgil ve arkadaşlarının katledilişi de 50. yılını tamamlıyor. Mayıs ayı, Türkiye Devrimci Hareketi için de Şehitler Ayı olma özelliği taşıyor. 50 yıldır Türkiye ve Kürdistan halkları bu devrimci önderlerin izinde özgürlük ve demokrasi mücadelesi yürütüyor. Özgür Kürdistan ve Demokratik Türkiye için kahramanca mücadele ediyor ve yeni şehitler veriyor. Bugün bu tarihi mücadele HBDH tarafından yürütülerek zafere ulaştırılmaya çalışılıyor. Bu vesileyle 50 yıllık bu büyük mücadelenin kahraman şehitleri Mahir Çayan, Deniz Gezmiş ve İbrahim Kaypakkaya önderliğinde başlatılan, bugün Ulaş Bayraktaroğlu’na ve Zap-Avaşîn şehitlerine kadar gelen tüm kahraman şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz. Türkiye gençliğini ve emekçi halklarını, bu öncü şehitlerine daha güçlü sahip çıkmaya ve AKP-MHP faşizmine karşı Demokratik Türkiye ve Özgür Kürdistan mücadelesini daha güçlü yürütmeye çağırıyoruz.

Haki Karer örnektir

Haki Karer kişiliği, Türkiye’de devrimci, sosyalist ve demokrat olmanın en doğru ve seçkin örneğidir. Türkiye’de bu sıfatlara sahip olmanın faşist zihniyet ve sisteme karşı savaşmayı gerektirdiğini açık bir biçimde ortaya koymaktadır. Kürt halkıyla ve Kürdistan özgürlük mücadelesiyle kardeşleşmeyi gerektirdiğini net bir biçimde göstermektedir. Kürdistan Özgürlük Hareketi’yle birlikte ve birleşik devrim mücadelesi temelinde AKP-MHP faşizmine karşı direnmeyenin antifaşistliği de devrimci-demokratlığı da sahtedir. O halde, Türkiye’nin tüm antifaşist, devrimci-demokrat güçleri, işçi ve emekçileri, kadın ve gençleri bu gerçeği doğru ele almak ve buna göre bir pratik içine girmek durumundadır.

Haki Karer gerçeği, Kürdistan’da insanca özgür yaşamanın, gerçek yurtsever ve devrimci olmanın ölçülerini net bir biçimde ortaya koymaktadır. Bunun dışında bir devrimcilik ve yurtseverlik ölçüsü yoktur. Erkek egemen, faşist, sömürgeci ve soykırımcı zihniyet ve siyasete karşı aktif mücadele etmeden Kürdistan’da devrimci ve yurtsever olunamaz. Tüm yoldaşları, yurtsever halkımızı ve dostlarımızı, AKP-MHP faşizmini yıkma mücadelesini her alanda daha güçlü geliştirmeye çağırıyoruz!”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.