Sel felaketinde bilanço yükseliyor

Dünya Haberleri —

19 Temmuz 2021 Pazartesi - 16:21

Sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 190’na yükseldi/foto: AFP

Sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 190’na yükseldi/foto: AFP

  • Batı Avrupa’da şiddetli yağışların sel ve toprak göçüne yol açması sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 190’na yükselirken, binden fazla kişiden ise haber alınamıyor.

 

Özellikle Almanya, Belçika ve Hollanda’da yaşanan yoğun yağışların sele ve toprak kaymasına yol açması nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor. Son rakamlara göre can kaybı 190, yaralananların sayısı 800’ün üzerinde, bin kişiden ise halen haber alınamıyor. Hasar tespit çalışmaları ise devam ediyor.

Rheinland-Pfalz’da can kaybı 110

Almanya Başbakanı Angela Merkel Pazar günü felaketten en çok etkilenen ve ölü sayısının 110 olarak raporlandığı Rheinland-Pfalz eyaletini ziyaret etti. Merkel, yaptığı açıklamada Almanya'nın iklim değişimiyle mücadelede daha fazla çaba harcaması gerektiğini söyledi.

Sel felaketinin en fazla etkili olduğu bir diğer eyalet Kuzey-Ren Vestfalya’da can kaybının ise 45’in üzerinde olduğu bildirilirken, kayıpları arama-kurtarma faaliyetlerinin devam ettiği kaydedildi.

Bavyera’da toprak kayması

Bavyera'nın güneyi ve doğusundaki sel bölgelerindeki durum kısmen sakinleşmiş görünüyor. Nehirlerin taştığı ve su seviyesinin yükseldiği bölgede yer yer toprak kayması yaşanıyor. Bazı evlerin ise çökme riski olduğu bildirildi.

Şiddetli yağışlar ardından hafta sonu Saksonya'nın doğusundaki kasaba ve caddelerde de su baskınları yaşandı. Neustadt, Sebnitz, Bad Schandau, Reinhardtsdorf Schöna ve Gohrisch kasabaları sel ve toprak kaymalarından etkilendi.

Belçika’da can kaybı 30’u geçti

Belçika'da kriz masasının yaptığı açıklamaya göre sel felaketinde ölü sayısı 31'e yükseldi, 163 kişinin ise kayıp olduğu belirtildi. Bir günlük ulusal yasın ilan edildiği ülkede Başbakan Alexander De Croo yaşananlar için “Ülkemizin şimdiye kadar gördüğü en büyük felaket” değerlendirmesini yaptı. Yağışlar, özellikle ülkenin doğusundaki Liege, Verviers, Spa, Namur ve Limburg bölgelerini etkilemişti.

Hollanda'nın güneyinde sel riskinin azaldığı Venlo’da evlerini terk edenlerin dönüşü başladı. Maddi hasarın meydana geldiği ülkede can kaybı yaşanmadı.

Avusturya’da büyük maddi hasar

Avusturya’nın Almanya sınırında yer alan Salzburg eyaletine bağlı bazı kasabalarda yağmurlar sele yol dönüşürken, bu bölge için afet riski seviyesi turuncuya çıkarıldı. Can kaybı yaşanmazken, selin vurduğu bölgede büyük maddi hasar meydana geldi.

Hüseyin Çolak

Esslingen DKTM’den yardım kampanyası

Almanya'nın Esslingen kentinde yaşayan Kürdistanlılar, sel felaketinde hayatını kaybedenlerin aileleri ile dayanışma amacıyla bir yardım kampanyası başlattıklarını duyurdu.

Esslingen DKTM adına bir açıklama yapan Hüseyin Çolak, Esslingen ve çevresinde yaşayan bütün Kürdistanlılara çağrıda bulanarak  "Acının rengi ve kimliği yoktur. Bu anlamda yurtsever, demokrat ve kendine insanım diyen herkes böylesi zor bir süreçten geçen acılı insanların yanında olmalı” dedi.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.