Şengal’i savun, işgale karşı çık

Diaspora Haberleri —

26 Kasım 2020 Perşembe - 15:32

  • Fransa’nın Marsilya ve Paris, İsviçre’nin Zürih ve Almanya’nın Mainz kentlerinde Şengal’a yönelik soykırım tehdidi protesto edildi.

 

Bağdat ile Hewler yönetimi arasında yapılan Şengal anlaşması ardından bölgeye güç sevkiyatı yapılması Avrupa’nın birçok kentinde protesto ediliyor. Tevgera Ciwanên Şoreşger (TCŞ) öncülüğünde gelişen eylemlerde Şengal halkının bir kez daha soykırım tehdidi ile karşı karşıya olduğu belirtildi.

Marsilya’nın Belle de Mai meydanında toplanan TCŞ’li gençler, "Şengal halkına karşı ilan edilen 75’nci Ferman girişimine karşı kesintisiz eylemde olacaklarını belirterek, “Bijî Berxwedana Şengalê” ve “Şengal’i Savun” sloganlarını attı.

Anlaşmaya karşı Paris’in Villiers Le Bel banliyösünde bir yürüyüş gerçekleşti. Gençler yürüyüş sırasında kısa bir süreliğine yolu da trafiğe kapattı.

Şengal'i işgal anlaşmasının iptal edilmesi ve Şengal halkının iradesine saygı duyulmasını isteyen gençler, bu talepler gerçekleşene kadar eylemlerini sürdürüceklerini beyan etti.

İsviçre'nin Zürih kentinde de Kürt gençlik hareketi TCŞ, Şengal için bir eylem düzenledi.

“Şengal ve Rojava’ya karşı işlenen suçlara karşı sesinizi yükseltin” yazılı pankartı açan gençler, “Bijî Berxwedana Şengalê”, “Bimre Îxanet” ve “Freiheit für Öcalan, Frieden in Kurdistan” sloganlarını attı.

Almanya’nın Mainz kentinde de aynı amaçla bir eylem düzenlendi. Mainz Tiyatro meydanında bir araya gelen Kürdistanlılar Şengal işgalini protesto etti, bildiri okudu ve Şengal katliamına ilişkin fotoğraf sergisi açtı.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.