Serxwebûn Serhed: "Bir milletin inancıyız"

Serxwebûn Serhed (Sefa Altunay)

Serxwebûn Serhed (Sefa Altunay)

61 Türk askerinin öldürüldüğü Şehîd Helmet Dêreluk Devrimci Operasyonu’nda şehit düşen Serxwebûn Serhed:

  • Biz bu eyleme bir kişi olarak gitmiyoruz. Bizim şahsımızda bir tarih, düşmanın üzerine yürüyor; bir millet, düşmanın üzerine yürüyor ve hesap soruyor. Biz, aslında bir tarihin intikamıyız.
  • Sorumluluğumuz ağır. Bir millet için yürüyorsun, bir milletin inancısın. O millet yüzünü düşmana döndüğünde sana güveniyor; ‘gerillamız var, hesabını sorar’ diyor.
  • Biz hesap soran fedai bir gücüz. Bu irade, inanç ve ruhla düşmanın üzerine gidiyoruz ki, halkımızın başı daima dik olsun, mücadelesini ve direnişini büyütsün.

Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanlığı, Zap’ın Girê Amediyê Direniş Alanı’nda 12 Ocak günü düzenlenen Şehîd Helmet Dêreluk Devrimci Operasyonu’nda şehit düşen Serxwebûn Serhed’in (Sefa Altunay) fedai eylem yaptığını açıkladı.

Merkezi Karargah Komutanlığı tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, operasyonun tüm görüntüleri ve operasyon gücünün verdiği ayrıntılı bilgiler incelendiğinde Serxwebûn Serhed’in fedai eylem kararlılığıyla gittiğinin anlaşıldığı belirtildi. Devrimci operasyon planlamasında böyle bir şey olmamasına rağmen fedai eylem yapmayı planladığı ve bu planını arkadaşlarıyla paylaşmayarak devrimci operasyona katıldığı kaydedilen açıklamada, “Devrimci operasyonda kendisine düşen rol ve sorumluluğu yüksek cesaret, atiklik, soğukkanlılık, sonuç alıcı fetih tarzı ve fedai ruhla gerçekleştirip yerine getirdikten sonra devrimci operasyona son noktayı koymuştur. Serxwebûn yoldaş bilincini ve ruhunu fedailikle donatmış Apocu yiğit bir militan olarak, kendi inisiyatifiyle yüce bir amaç uğruna kutlu fedai eylem gerçekleştirmiştir” denildi.

Görüntülü konuşması paylaşıldı

Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanlığı, Serxwebûn Serhed’in fedai eyleme gitmeden önce kaydettiği görüntülü konuşmasını da paylaştı. Serxwebûn Serhed’in dün konuşmasının bazı bölümleri şöyle: “2022 ve 2023 yılları, hem savaş hem de mücadele anlamında çok yoğun geçti. Bu yıllarda birçok değerli yoldaşımız, komutanımız ve örgütümüzün değerli savaşçıları emek verdi, bedel ödedi ve şehadete ulaştı. O arkadaşların birçoğu ile yoldaşlık yaptık, birlikte yaşadık. Her biri bizden bir parçaydı. Her birisinin kişiliğimizin, karakterimizin oluşumunda önemli rolü vardı. Çok değerli rol, misyon ve emekleri vardı. Bugün bizi buraya getiren, mücadelemizi, direnişimizi belirleyen, fikrimizi ve zihniyetimizi değiştirmeye sebep olan bu yoldaşlarımızdı. O yoldaşların emekleriydi. Savaş Maraş, Axîn Mûş, Şervîn, Norşîn Efrîn gibi yoldaşların, Erdal ve Rojhat gibi fedai yoldaşların üzerimizde önemli bir emeği oldu. Bu noktada o yoldaşların verdiği emekler sorumluluk ve yükümlülüğümüzü de arttırdı, çünkü her şehadette, her yoldaşımızı bu uğurda şehit verdiğimizde bizim yükümüz de artıyor. Bu yoldaşlarımız da bizim için böyleydi, onları gözbebeğimiz gibi seviyorduk.

 

 

Anaların feryadına cevap olmak için

Biz bu eyleme bir kişi olarak gitmiyoruz. Bizim şahsımızda bir tarih düşmanın üzerine yürüyor, bir millet düşmanın üzerine yürüyor. Düşmanın üzerine yürüyor ve hesap soruyor. Bu düşman, halkımıza, milletimize birçok acı çektirdi. Önderliğimiz şu anda düşmanın elinde esirdir. Biz de düşmanın üzerine gittiğimizde bu bilinçle, bu inançla gidiyoruz. Biz, aslında bir tarihin intikamıyız. Biz, bu ruh ve maneviyatla üzerine gidiyoruz. Bu yüzden görevimiz ağırdır. Görev ve sorumluluğumuzu en üst düzeyde yerine getirmeliyiz ki; gerçekten de Kurdistan analarının feryadına ses olalım, cevap olalım. Bu halkın çocuklarının geleceğini aydınlatmak, inşa etmek ve cevap olmak için bedel vermeliyiz.

Düşman rahat kalmamalı

Yok etmek için kararlılıkla düşmanın üzerine gidiyoruz. Bu düşman orada rahat kalmamalı. Şimdiye kadar arkadaşlarımız yüzlerce darbe vurdu. Bu da vurulacak darbelerden biridir. Öyle yapacağız ki, o düşman orada ezilecek, bir daha yönünü Zap’ın batısına çevirdiğinde düşünecek, bu topraklara gelip kalmanın kolay olmadığını bilecek. Bu kararlılık ve ruhla düşmanın üzerine gideceğiz. Bizim için Önderliğimize, halkımıza, yoldaşlarımıza, bizi eğiten komutanlarımıza öz eleştirimizdir. Bu inanç ve öz eleştirisel duruşla görevimizin üzerine gideceğiz.