Sevdasının peşinden gitti

Kadın Haberleri —

29 Ağustos 2022 Pazartesi - 21:20

Cansel Dursun (Güven Doza)

Cansel Dursun (Güven Doza)

  • Medya Savunma Alanların’da Temmuz ayında şehit düşen YJA-Star gerillası Güven Doza’yı kız kardeşi Jale Dursun anlattı. Dursun, Güven Doza’nın sorumluluk sahibi, hakkını arayan ve adaletli bir kişiliğe sahip olduğunu belirterek, özgür dağlara sevdasının peşinden gittiğini söyledi.

HAKAN TÜRKMEN / BERLİN

Medya Savunma Alanları’nda Temmuz ayında  şehit düşen YJA-Star gerillası Cansel Dursun (Güven Doza), 21 Temmuz 1993’te Kocaeli’nin Gebze ilçesinde dünyaya gelir. Cansel, ailedeki 4 kız çocuğunun en büyüğüydü. 90’lı yıllarda ailesi ekonomik nedenlerden kaynaklı Kürdistan’ın Agirî (Ağrı) kentinden Türkiye metropollerine göç eder. Bu göç, gittikleri yerde ailesiyle birlikte düşmanın yoğun asimilasyon politikalarına maruz kalır. Kültürüne, tarihine, toplumsal gerçekliğine yabacılaştırılmanın gölgesinde büyüyen Cansel her şeye rağmen tarihine, kültürüne sarılır. İradesini güçlü kılar ve ne asimilasyon, ne yoksulluk, ne de feodalite hakikat yolunda yürümekten onu alıkoyamaz. Bu irade ve inançla yönünü özgürlük dağlarına verir. Halkının özgürlük mücadelesine ve davasına baş koyar. Ailede ve toplum içerisinde olduğu gibi gerilla yaşamında da güçlü iradesiyle ön plana çıkan Cansel Dursun ya da özgürlük mücadelesindeki adıyla Güven Doza’yı kardeşi Jale Dursun gazetemize anlattı.

.
jale Dursun

Asimilasyon politikaları

Metropole 90’lı yıllarda Agirî’den göç ettiklerini ve bu yüzden çocuklar olarak Kürtlük bilincinden uzak yetiştiklerini belirten Jale Dursun; göçün, yabancılığın ve asimilasyonun doğurduğu zorluğu şöyle anlattı: “Kürt kimliğimize yönelik asimilasyon politikalarını yaşımız büyüdükçe iliklerimize kadar hissediyorduk. Evde sadece Kürtçe konuşmamıza rağmen dışarda, okulda ve sokakta Türkçe konuşmak zorunda kalıyorduk.” 

Hakkını savunurdu

Ablası Cansel’in çocukken dahi sorumluluk bilinci taşıyan, özgüvenli ve irade sahibi bir insan olduğunu ifade eden Jale, "İlkokulu Gebze’de Zafer İlköğretim’de okuduğu dönemlerde babamın işletmesine giderek yardımcı olurdu. Sorumluluklarının gereğini yerine getirmek için çok çaba harcardı. Aynı zamanda ailesini koruyan ve hakkını savunan karakteri ile ön plandaydı” diyor.