Sınıra 32 km duvar

Dünya Haberleri —

ABD Meksika sınırı Foto: AFP

ABD Meksika sınırı Foto: AFP

  • Biden yönetimi, başkanlık seçimleri sırasında şiddetle karşı çıktığı göçmenlere karşı, Meksika sınırına duvar projesine geri döndü. Biden sınıra 32 km duvar kararnamesini imzaladı.

ABD, Orta ve Güney Amerika kaynaklı hızlı göçü durdurmak için Teksas'ın güneyinde yaklaşık 32 km uzunluğundaki sınıra duvar inşa edileceğini duyuruldu. Biden'ın Cumhuriyetçi selefi Donald Trump döneminde sınıra 400 milden (644 km) fazla duvar inşa edilmiş, Biden ise 2020'de seçildiği takdirde "bir metre daha" duvar inşa etmeyeceğini vaat etmişti. 
Sınır bariyeri için oluşturulan fonların geçmiş dönem Amerika Başkanı Trump döneminde tahsis edildiğine dikkat çeken, ABD Gümrük ve Sınır Koruması, "Kongre, Rio Grande Vadisi'nde sınır bariyeri inşası için 2019 mali yılı fonlarını tahsis etmiştir ve kurumun bu fonları tahsis edilen amaçları doğrultusunda kullanması gerekmektedir" açıklamasında bulundu.
ABD Hükümet kaynakları verilerine göre bu yıl sadece Rio Grande Vadisi bölgesinde 245 binden fazla geçiş yapıldı. Eylülün ise rekor bir ay olması bekleniyor. İnşaatın onaylanması için Temiz Hava Yasası ve Güvenli İçme Suyu Yasası da dahil olmak üzere çok sayıda çevreci federal yasadan feragat edilmesi ise çevrecilerin tepkisini çekti. 
Döneminde 400 milden fazla sınır duvarı örülen eski Başkan Trump ise Fox News'e verdiği demeçte "Bizim yaptığımız [diğer] şeylerin hepsini yapmak zorunda" ifadelerini kullanarak Biden'ın katı sınır politikalarını yürürlükten kaldırarak "krize neden olduğunu" ve şimdi bunları yeniden uygulamaya koymak zorunda kaldığını ifade etti. WASHINGTON

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.