Sisi: Haddi aşmayın

Dünya Haberleri —

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi

  • Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, 1973 Arap-İsrail savaşının yıl dönümü için Sina Çölü’nde hazırlanan tatbikat kıtalarını denetlerken, ‘öfke ve coşku ile haddi aşmayın’ uyarısı yaptı. 

Abdulfettah Sisi, Sina Yarımadasında, yüzlerce tank ve zırlının önünde yaptığı konuşmada, “bunu silahlı kuvvetlere ve Mısır halkına söylüyorum" dedi. Gazze'deki gelişmelerle ilgili olarak şunu söylemek isterim ki, mevcut gerilimi kontrol altına almak ve çatışmayı durdurmak, şu ya da bu şekilde ateşkese varmak ve halihazırda akan kanı durdurmak için çok olumlu bir rol oynuyoruz." dedi. İsrail Hamas savaşının Gazze’de yarattığı insani felakette Mısır’ın pozitif rolüne vurgu yapan Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, ülkesinin önemli askeri kabiliyetlere sahip olmasına rağmen bunu "akıllıca" ve "sadece kendini savunmak için kullanacağını" söyledi. Sisi, Sina Yarımadası'nın batı ucunda, Mısır'ın Gazze Şeridi sınırına 200 km mesafede çok sayıda savaş uçağı, yüzlerce tank ve diğer askeri teçhizatın konuşlu olduğu alanın önünde konuşma yaptı. Mısır ordusu, 1973 Arap-İsrail savaşının 50'inci yıl dönümünü nedeniyle bu noktada askeri tatbikat düzenlemeyi planlıyordu ancak Gazze'deki savaşın patlak vermesiyle söz konusu plan ertelendi. 

Sonradan pişman olmayalım
Kahire'nin İsrail-Hamas savaşın müdahil olması yönünde kamuoyundan gelen çağrılara itidalli bir dille yanıt veren Sisi, askeri erkanın da hazır bulunduğu alanda yaptığı konuşmada, "Böylesi bir güce sahip olduğunuzda bunu makul, akıllıca ve olgun bir şekilde kullanmanız, haddinizi aşıp kendi gücünüzle ilgili yanılsamalara kapılmamanız çok önemlidir." ifadelerini kullandı. 
"Kendinizi savunmak için bu yeteneğe sahipsiniz... Öfke ya da coşkunun haddi aşmanıza yol açmasına asla izin vermeyin." diyen Sisi, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sizi daha sonradan doğru düşünmediğinizi fark edeceğiniz veya öfke kaynaklı olduğunu anlayacağınız bir karar almaya ya da adım atmaya itecek güç yanılsamasına kapılmamaya dikkat edin. Bunu silahlı kuvvetlere ve Mısır halkına söylüyorum; Biz her zaman tüm krizleri akılcı bir şekilde ve sabırla ele alır, güç ve yeteneklerimizi gereğinden fazla kullanmadan mümkün olanı başarırız."

Akan kanı durdurmak
Gazze Şeridi'nde yaşanan gelişmelere de değinen Sisi, "Gazze'deki gelişmelerle ilgili olarak şunu söylemek isterim ki, mevcut gerilimi kontrol altına almak ve çatışmayı durdurmak, şu ya da bu şekilde ateşkese varmak ve halihazırda akan kanı durdurmak için çok olumlu bir rol oynuyoruz." dedi. Savaşın başından bu yana İsrail'i eleştiren Sisi, Tel Aviv yönetiminin Gazzelileri evlerinden ayrılmaya zorlamasına sert tepki göstermişti. Gazze'ye yönelik bombardımanı nedeniyle İsrail'i eleştiren Kahire, İsrail'i yüz binlerce Filistinliyi kendi topraklarından çıkmaya çalıştığını belirtiyor.Sisi, Filistinlilerin olası topraklarından çıkarılması adımını reddettiklerini dile getiriyor. KAHİRE

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.