Soma madencileri anıldı

13 Mayıs 2022 Cuma - 17:00

  • Soma'da 301 maden işçisinin anmasında konuşan madenciler, sorumluların cezasız kalmasına tepki gösterdi. 

 

Bağımsız Maden İşçileri Sendikası (Bağımsız Maden- İş) Soma'da 301 maden işçisinin katledilmesinin 8. yıl dönümüne ilişkin Soma'da açıklama yaptı. Soma Hükümet Meydanı'nda toplanan kitle açıklamanın yapıldığı Madenci Anıtı'na kadar yürüdü. "301'i unutmadık, unutturmayacağız" ve "Önderlerimizin yolunda düşmana korku dosta umut olmaya geliyoruz" pankartlarının açıldığı açıklamada sık sık "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganı atıldı. Açıklamaya yaşamını kaybeden madencilerin aileleri ve maden işçilerinin yanı sıra Nakliyat İş, PTT Sen temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı. 

Madenci Anıtı’nın önünde yapılan açıklamada konuşan Bağımsız Maden-İş aüyesi Ferhat Akılma, şunları söyledi: "Kardeşlerimizin hakkını arayan madencileriz. 301’iz. Bu mücadelelerin önderleri mücadeleyi aydınlatan Tahir Çetin’iz. Ali Faik’iz. Düşünmediler asla bunlar kimdir diye. Bizi bir parlayıp sönen yıldız zannettiler. Hafızamızın güçlü olduğunu bilmiyorlardı. 5 yıl, 10 yıl, 30 yıl geçse de hatırlarız. Yasımızı öfkeye, öfkemizi mücadeleye çevirdik. Katil patronlara, onları kollayan adalete karşı birbirimizden başka bir yolumuz olmadığını gördük öğrendik. Ant olsun ki tüm maden havzalarında bu mücadele kazansın diye soluksuz çalışacağız."

 301 madencinin katline sebep olan patronların ve yöneticilerin hak ettikleri cezaları alması gerektiğini anlatan Akılma, "301 madencinin ailelerini savundular diye bugün hapiste olan başta Selçuk Kozağaçlı ve Can Atalay olmak üzere tüm avukatların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz” dedi. 

Kader ve fıtrat değil

Maden işçisi İdris Sarıkaya, "301, kader ve fıtrat değildir. 301, para hırsının, zenginliğe zenginlik katmanın bedelidir. Bu yolda öldük ve geri dönmedik. Ama bize söz veren milletvekilleri verdikleri sözlerden döndü. 301'den sonra iş şartlarında iyileştirme yapıldı. Ancak aradan zaman geçince her şey eskisi düzene geri döndü. Yetkilileri yeni katliamlar yaşanacak diye uyardık. Bu uyarının hemen ardından Polyak Madencilikte patlama yaşandı. Yeni patlamalarda yaşanacak" şeklinde konuştu.

Nakliyat İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ise şunları söyledi: "Katliamının birinci derece sorumluları kapitalist sömürü düzeni, işçileri görmezden gelen sarı sendika ve önlem almayan siyasi iktidardır. Kader, fıtrat diyerek kimse bu katliamın sorumluluğunu üstünden atamaz. Para babalarına, kapitalist sisteme karşı verdiğimiz mücadele en haklı mücadeledir." 

Bağımsız Maden-İş Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu da konuşmasında şunların altını çizdi: "İşçiye 4 bin 250 lira veren bu sistem işçiye adalet getiremez. İşçi katilleri 8 gün cezaevinde kalırken, Soma davasının avukatları Selçuk Kozağacli ve Can Atalay ise tutuklanıyor. Bir avuç madenci dövüşe dövüşe yasa çıkardı. Selam olsun korkmayanlara, 301'e."   MANİSA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.