Özgürlük şehitleri: Sorxwîn ve Azadî

Kadın Haberleri —

Sorxwîn Rojhilat - Azadî Dêrik

Sorxwîn Rojhilat - Azadî Dêrik

  • YPJ komutanı Sorxwîn Rojhilat ve savaşçı Azadî Dêrik, DAİŞ saldırılarında en ön cephede yer alarak direniş tarihine adını yazdırdı. Halkları ve kadınları korumak için bedenlerinden bir parça veren gazi savaşçılar, TC’nin SİHA saldırısında şehit düştü.

Türk devleti, 11 Şubat’ta Qamişlo’daki Kuzey-Doğu Suriye Gazileri Federasyonu'na SİHA saldırısı düzenledi. Saldırıda YPJ’nin gazi kadın savaşçıları Sorxwîn Rojhilat ve Azadî Dêrik şehit düştü. YPJ’li savaşçılar, DAİŞ’e karşı verilen savaşta ağır yaralanmıştı.

Mako’dan Kobanê’ye

Komutan Sorxwîn Rojhilat (Fatma Sakan), 1985 yılında Rojhilatê Kurdistan'ın Mako şehrinde yurtsever bir ailede doğar. İşgalcilere karşı isyan bayrağını yükselten ve teslim olmayan Celalî aşiretinden olan Sorxwîn, 2014 yılında DAİŞ’in Kobanê’ye saldırmasıyla yönünü Rojava’ya verir. O ve YPJ’deki yoldaşlarının mücadelesi sayesinde kadın mücadelesi dünyaya yayılır. 

 

Sorxwîn Rojhilat (Fatma Sakan)

 

DAİŞ karanlığına gözlerini verdi

DAİŞ'e karşı mücadelesinde cesareti ve yiğitliğiyle çetelere korku salarak, Kobanê direnişinin öncüsü olur. Kobânê halkı komutan Sorxwîn'e gönülden sahip çıkar. Savaşta ağır yaralanır ve Kurdistan halkını DAİŞ karanlığından korumak için gözlerini feda eder.

Sorxwîn gözlerini kaybetmiş olsa da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın ‘Gaziler yaşayan şehitlerimizdir’ değerlendirmesini kendisine rehber edinerek Kobanê'nin tarihi direnişinde yer alır. Bu temelde kadın özgürlüğünü sahiplenir, YPJ'nin gelişmesinde ve büyümesinde önemli bir rol oynar.

Şehadetinden önce Kuzey-Doğu Suriye Gazileri Federasyonu'nda devrim gazileri için önemli görevler üstlenir, derin bilgi birikimiyle gazi yoldaşlarına güç ve moral kaynağı olur. Öte yandan kendisini sadece bu çalışmayla sınırlamaz, halkın ve kadınların sorunlarına çözüm üretmek için de elinden geleni yapar.

Sorxwîn’in vasiyeti

Kobanê’deki Mala Jin yöneticilerinden Semire Ehmed, yoldaşı Komutan Sorwxîn’i gazetemize şöyle anlattı: “2014 yılında Kobanê direnişinde tanıştık. O dönemler morali, coşkusu ve inancıyla hepimize örnek oldu. Farklı kimliklerdeki kadınlar onun bu duruşundan etkilenmişti. ‘Bêritanların, Zilanların bıraktığı mirası yaşatıyoruz’ diyordu. Hepimize vasiyeti şuydu; ‘Şehit düşersem beni Kobanê’deki şehitlikte defnedin.’ Arkadaşlar bu vasiyetini yerine getirdi ve O’nu yoldaşlarının yanında sonsuzluğa uğurlayacak.”