Soykırıma karşı kültürünle örgütlen

Yurt Dışı Haberleri —

Kurdistan Gençlik Festivali

Kurdistan Gençlik Festivali

  • Avrupa’da Kürt gençleri tarafından organize edilen ve Almanya’nın Freiburg kentinde düzenlenen Kurdistan Gençlik Festivali'nde binlerce genç bir araya geldi. Büyük heyecanın hakim olduğu festivalde gençler, Kürt kültürüne ve ana dile sahip çıkma çağrısı yaptı.

LEYLA AKARSU/FREİBURG

Almanya’nın Freiburg kentinde “Li Hemberî Qirkirina 100 Salan Bi Çanda Xwe, Xwe Bi Rexistin Bike! (100 yıllık soykırıma karşı, kültürünle örgütlen!)” sloganı Kurdistan Gençlik Festivali gerçekleşti.

Almanya, Hollanda, Fransa ve İsviçre gibi ülkelerden binlerce gencin bir araya geldiği festivalde, Osmanlı’dan bu yana Kürt halkı, kültürü ve sanatı üzerindeki baskılara dikkat çekildi. Ülkelerinden baskı ve savaş politikaları ile zor çıkarılan ya da çıkmak zorunda kalan binlerce genç, savaş ve asimilasyon politikalarına tepki gösterdi. Festival gençlerin “Xwe Bipareze (Kendini Savun)” pankartı ile yürüyüşü ile başladı. Kürt gençleri yürüyüşte sık sık, "Bijî Serok Apo, Genç Başladık Genç Başaracağız, Be Serok Jiyan Nabê, Jin Jiyan Azadî" sloganları attı. Ardından tüm Kurdistan devrim şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Kurdistan gençliği adına Yusuf Amed ve Zekiye Nisebîn konuşma yaptı. Biz de festivale katılan gençlerden Özgür Can, Vedat Uç, Zerya Botan ve Büşra Akçay ile konuştuk.

 

Bermal Çem

 

Festival akışı...

İlk sahne alan Kürt sanatçı Bermal Çem şarkıları ile gençler halaya durdu. Ardından Kurdistan Gençlik festivali birçok etkinlik ile devam etti. Etkinliklerden en ilgi gören satranç ve futbol turnuvası oldu. 13 takımın birbiri ile yaptıkları dostluk maçında Rojava Berlin Takımı birinci oldu, ödül aldılar. Bunun yanı sıra genç kadın resim sergisinde ise karakalem çalışmalarının yanı sıra Kürt Özgürlük Mücadelesi'nde şehid düşenlerin görselleri ile Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın görselleri yer aldı. Boks maçları da ilgi görenler arasındaydı. Ayrıca festivalde Serhado, İbo Qamışlo, Seyda Perinçek, Ulaş Kelaşin ve Koma Zelal sahne aldı.