Tacizciye değil, karşı çıkana ceza!

Kadın Haberleri —

13 Ocak 2022 Perşembe - 18:00

Mesut Aydın

Mesut Aydın

  • Türkiye’de yargının aldığı kararlar sistemin çürümüşlüğünü gözler önüne serdi. Batman’da kızını taciz eden V. Ö. adlı şahsı engellediği ve darp ettiği için Mesut Aydın’a soruşturma açıldı ve ev hapsi verildi.

FETHI BALAMAN / MA-BATMAN

Türkiye’de yargı sistemindeki çürümüşlük aldığı kararlara da yansıyor. En son geçtiğimiz yıl 7 Aralık’ta Êlîh’te (Batman) 12 yaşındaki M.A adlı kız çocuğuna sözlü tacizde bulunan ve kaçırmaya yeltenen 41 yaşındaki V.Ö., çocuğun çığlık atması üzerine olay yerinden kaçtı.

Kısa bir süre sonra tekrar mahalleye gelen V.Ö. mahalleli tarafından yakalandı. Taciz ve saldırgan davranışlardan dolayı mahalleli tarafından dövülen V.Ö.’yü polisler sahip çıkarak hastaneye kaldırıldı. Hastaneden taburcu olan  V.Ö. için cinsel tacizde bulunduğu kız çocuğunun babası Mesut Aydın hakkında darp etmekten soruşturma açıldı. 

Soruşturmada, V.Ö. hakkında herhangi bir suçlamaya yer verilmezken, baba hakkında ev hapsi kararı verildi. M.A.'nın pedagog eşliğinde alınan ifadesinde, V.Ö.'nün tacizi yer aldı. V.Ö. ise, ifadesinde sadece “Hatırlamıyorum” demekle yetindi. 

Bir aydır ev hapsinde 

Konuya ilişkin konuşan baba Mesut Aydın, V.Ö.'nün aynı gün içerisinde başka 2 çocuğa da taciz girişiminde bulunduğunu ifade etti. Mesut Aydın, "Olayın yaşandığı gün kızımı takibe alan bu kişi önce sözlü girişimde bulunuyor. Daha sonra kaçırmaya yelteniyor. Ancak kızımın çığlık atmasıyla esnaf yanına geliyor. Bu arada bu kaçıyor. Daha sonra beni aradılar. Ben kızımı almaya gittiğimde aynı kişi orada arabasıyla dolaşıyordu. Bunu gördüğümde konuşmak istedim. Ancak direk saldırmaya başlayınca mahalleli tarafından darp edildi. Daha sonra hakkımda soruşturma başlatıldı. Yaklaşık bir aydır ev hapsindeyim” dedi.

Çocuklar tehlikede 

Taciz girişiminde bulunan kişilerin toplum içinde rahat dolaşmaması gerektiğini vurgulayan Aydın şunları kaydetti: “Bir tacizcinin dışarıda bu kadar rahat dolaşması ve benim ev hapsi almam çok zoruma gidiyor. Tacizci suçüstü yakalanmasına rağmen yargılanmıyor. Ancak onu engellediğimiz için biz yargılanıyoruz. Hem çocuğum hem de ben mağdurum. İşimi kaybetme riskim var. Kızımın okul durumu var. Yaşadığı korkudan kaynaklı psikolojik sorunları var. Tüm bunlar ortadayken tacizci elini kolunu sallayarak dolaşıyor?” 

Mesut Aydın, “Yargıya düşen görev tacizi engelleyen kişiye ceza verme değil. Bu girişimde bulunan kişiyi engellemek ve ceza vermek. O gün kızım çığlık atmazsa, mahalle engel olmazsa, belki şu anda başka şeyleri konuşuyor oluyorduk. Kaçırılma, tecavüz belki de öldürebilirdi. Bu tür yasaların onları nasıl cesaretlendirdiği biliyoruz. Şimdi tüm çocuklar tehlikede” dedi. Aydın, hukuksuzluğun giderilmesi çağrısında bulundu.

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.