Tahliyeyi kararlaştıran sorular

24 Ağustos 2021 Salı - 20:46

.

.

Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu, tutsakların ”iyi hal” değerlendirmesinde, ‘Abdullah Öcalan’ı seviyor musun? Örgütün içerisinde misin? Peygamberin kimdir? Müslüman mısın?’ gibi sorular sorularak, tahliyeler erteleniyor.

 

Türk cezaevlerinde, özellikle 27 Kasım 2020’de başlatılan açlık greviyle birlikte ihlallerde artış yaşanıyor. “Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”da yapılan değişiklik kapsamında infazını tamamlayan tutsaklar, ”iyi halli olmadığı” gerekçesiyle tahliye edilmiyor. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi Hapishaneler Komisyonu Sözcüsü Ahmet Çiçek, hak ihlalleri, tecrit hali ve infaz yasasındaki değişikliğin cezaevlerine yansımasını, MA’ya eğerlendirdi. Şakran Cezaevi’nden mektuplar aldıklarını belirten Çiçek, Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu’nun ”iyi hal” değerlendirmesi sırasında keyfi sorular yönelttiğini ifade etti. Çiçek, yapılan bu değerlendirme adından ise tutsakların ”iyi halli olmama” gerekçesiyle tahliye edilmediğini söyledi. 

Uygulamanın Ocak ayı itibarıyla yürürlüğe girdiğini hatırlatan Çiçek, ”Yapılan değişiklikle cezaevinde bir heyet oluşturuluyor. Adli kontrol zaman gelen tutuklular heyetin karşısında çıkıyor, Tutuklulardan bize gelen mektuplardan anladığımız üzere heyet şu soruları soruyor; ‘Abdullah Öcalan’ı seviyor musun? Örgütün içerisinde misin? Peygamberin kimdir? Müslüman mısın?’ gibi akla mantığa uymayan sorular yönetiyorlar. Bu tür soruları sorarak tutukluların tahliyesi 8 ay ertelenebiliyor. Bu, hukukta olmayan tamamen keyfi bir uygulama. Devlet, siyasi tutsaklara karşı hukuku okumuyor, kendi bildiğini okuyor” dedi.

Meşrulaştırmaya çalışıyor

 Öcalan’a uygulanan tecridin hukukta yeri olmadığına işaret eden Çiçek, devletin gerekçelerle bu durumu meşrulaştırmaya çalıştığını belirterek, Öcalan’ın avukatlarının görüşme taleplerinin kabul edilmesi gerektiğini söyledi. Çiçek, Öcalan şahsında siyasi tutsaklara yönelik ihlallerin sona erdirilmesi gerektiğini ifade etti. 

Salgın kılıf yapılıyor

 Salgının bahane edilerek siyasi tutsaklara yönelik ihlallerin arttırıldığını dile getiren Çiçek, şunları söyledi: “Salgın sonrası cezaevlerinde birçok hak ihlali yaşandı ve yaşanmaya da devam ediyor. Salgını bahane ederek kendilerine bir kılıf buldular. Tutukluların birçok hakları engellendi. Spora çıkartmıyorlar, sohbet etmeyi yasakladılar, el becerileri için katıldıkları atölyeler yasak. Aileleriyle görüşmeleri kapalı olacak şekilde ayda bir olarak sürdürüldü. Hala açık görüş yaptırılmıyor.” 

Karantina uzatılıyor

 Çiçek, tutsakların hastaneye gidiş gelişlerinde birçok hak ihlaline maruz kaldıklarını belirterek, “Cezaevi giriş çıkışlarında çıplak, ağzının içi araması güvenlik uygulaması adı altında dayatmalar yaşanıyor. Tutuklu hastaneden getirildikten 15 gün karantina koğuşunda tutuluyor. Ancak bu uygulamada eksiklikler yaşanıyor. Tutuklunun karantina süresinin dolmasına birkaç gün kaldığı bir dönemde başka bir tutuklu getirilerek bu süre 15 gün daha uzatılıyor” dedi.  

Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki tutsaklara yönelik keyfi uygulamalara da dikkat çeken Çiçek, “Kadınlar koğuşunun bütün tabak ve kaşıklarını cezaevi yönetimi tarafından toplamış ve yerine plastik olanları vermişler. Plastiğe alerjisi olanlar var. Ayrıca kanserojen madde içeren plastiğin kullanılması da insan sağlığı için iyi değil” diye konuştu. 

 

Tutsak yakınları tutuklandı

Cezaevindeki yakınlarına para gönderdikleri gerekçesiyle gözaltına alınan 25 kişiden 7’si savcılıktan serbest bırakılırken 6’sı tutuklandı, 12 kişi ise adli kontrol şartı ile serbest kaldı.

HDP İstanbul İl ve İlçe yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 25 kişinin evleri 20 Ağustos günü basılarak gözaltına alındı. Cezaevinde bulunan yakınlarına para gönderdikleri gerekçesiyle gözaltına alınanlar önceki gün adliyeye çıkarıldı. 25 kişiden 7’si savcılıktan serbest bırakılırken geriye kalan 18 tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. 6’sı tutuklanırken geriye kalan 12 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.