Taşınmazlarının onarım parası belediyeden

Toplum/Yaşam Haberleri —

  • Amed Büyükşehir Belediyesi kayyumu şimdi de Vakıflar Bölge Müdürlüğü mülkiyetinde olan 25 köşk, konak ve tarihi binanın yüz milyonlarca lirayı aşan onarım ve restorasyon parasını Belediye bütçesinden karşılıyor. Bütçenin yetersiz kalması durumunda, Belediye ödenecek para için İlbank A.Ş’ye borçlandırılıyor.

YILMAZ KAYA/AMED

İki dönemdir kayyumlar tarafından yönetilen Amed Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinin büyük kısmı Valilik ve kamu kurumlarının yaptıkları harcamalara ayrılıyor. Bir önceki kayyum Münir Karaloğlu tarafından başlatılan, şimdiki kayyum Ali İhsan Su tarafından devam edilen "Surlarda Diriliş" projesi adı altında Surların onarım ve restorasyonu için yüz milyonlarca lira para Büyükşehir Belediyesi bütçesinden karşılandı. Etaplar halinde iki yıldır devam eden Surların onarım ve restorasyon çalışması halen sürüyor. Yine kayyumlar döneminde her yıl Valilik tarafından düzenlenen onlarca konser, festival, konferans, seminerlerin parası da Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinden karşılanmaya devam ediyor.

Mülkiyeti Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait olan tarihi köşk, konak ve binaların onarım ve restorasyon parasının büyük bir kısmının da Belediye bütçesinden karşılandığı öğrenildi. Yüz milyonlarca lira harcanarak yapılan onarım çalışmalarının bir kısmı tamamlanırken, halen onarım devam eden köşk ve konaklar da bulunuyor. Sur ilçesinde öz yönetim direnişi sürecinde Cemal Yılmaz, Hasırlı ve Savaş mahallelerinde hasar gören 25 tarihi binanın onarım ve restorasyon parası Belediye tarafından karşılanıyor.  Sur'da harabe halinde bulunan ve yine Vakıflar Bölge Müdürlüğü mülkiyetinde olan yaklaşık 20 kadar tarihi binanın onarım ihalesinin de 31 Mart yerel seçimlerinden önce yapılması planlanıyor.