Tecridi halkın mücadelesi kırar

Amed TUAY-DER, nöbet

Amed TUAY-DER, nöbet

  • Türk cezaevlerindeki PKK ve PAJK’lı tutsakların, “Abdullah Öcalan’a Özgürlük, Kürt Sorununa Çözüm” kampanyası kapsamında 27 Kasım’da başlattığı dönüşümlü açlık grevi, 10. gününde devam ediyor. 
  • Tutsaklar, 106 cezaevinde sürdükleri eyleme destek beklerken aileleri ise birçok ilde “Adalet Nöbeti” başlattı. Amed’de TUAY-DER’deki nöbet eylemine katılan aileler, tecridin ancak halkın mücadelesiyle kırılacağını söyledi. 

MEDİNE MAMEDOĞLU / AMED

Türk cezaevlerinde süren açlık grevi eylemine iki cezaevi daha katıldı. Yeni katılımlarla tutsakların eylemde bulunduğu cezaevi sayısı 106’ya ulaştı.

"Abdullah Öcalan'a Özgürlük, Kürt Sorununa Çözüm” kampanyası kapsamında 27 Kasım’da 104 cezaevinde başlatılan süreli dönüşümlü açlık grevi eylemine iki cezaevi daha katıldı. Çankırı E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ile Samsun Kavak S Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ndeki PKK ve PAJK’lı tutsaklar da eyleme dahil oldu. Böylece eylemin sürdüğü cezaevi sayısı 106’ya ulaştı. Tutsaklar, eylemlerini 15 Şubat 2024’e kadar sürdürecek. Türk iktidarı olumlu adım atmazsa başka seçeneklere başvurulacak.

Sadece açlık grevi değil

Açlık grevi eylemine hasta, yaşlı ve cezasının bitimine iki yıl kalmış olan tutsaklar dahil edilmiyor. Ayrıca, dış temsilciliklere, insan hakları kurumlarına, medya temsilciliklerine, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerine mektuplar yazmaya başlayan tutsaklar, Adalet Bakanlığına İmralı’daki tecridi hatırlatan dilekçeler yazıyor. İmralı’ya sevk talebinde bulunmaya başlayan tutsaklar, CPT’ye ihmal ettiği sorumluluğunu tekrar hatırlatıyor. Tutsaklar, mahkemelerde de tecridi kınayıp teşhir etmeye başladı ve bunu sürdürücek.