Tecrit yoksa neden görüşemiyoruz?

.

.

  • Adalet Bakanlığının "tecrit yok" yanıtına tepki gösteren Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan, "Tecrit ve ihlal yoksa neden görüşemiyoruz" diye sordu. 

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde mutlak tecrit altında rehin tutulan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile Hamili Yıldırım, Veysi Aktaş ve Ömer Hayri Konar’dan haber alamama hali 38’inci ayında sürüyor. Adalet Bakanlığına bağlı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması, aile ve avukat ziyaretlerinin yapılması için 7 Aralık 2023'te Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanlığına (İHİK) yapılan başvuruya "tecrit yok, Öcalan haklarından faydalanıyor" yanıtı verdi. Müdürlük, mutlak tecride rağmen İmralı'daki tutsakların "kanun ve yönetmeliklerle verilen tüm haklardan eşit olarak faydalandıklarını" iddia etti. 

Yıllardır haber alamıyoruz

Abdullah Öcalan ile en son 25 Mart 2021'de kesintili bir telefon görüşmesi gerçekleştirebilen kardeşi Mehmet Öcalan, bakanlığın yanıtına tepki gösterdi. Verilen yanıtı hayretle karşıladıklarını belirten Öcalan, şunları söyledi: "Bakanlık devleti temsil ediyor. 38 aydır başkandan (Öcalan) haberimiz yok. Devlet ve Adalet Bakanlığı çıkıp doğruları söylemeli. Bunun adı tecrit değil de nedir? 'Tecrit değil' diyorlarsa buna bir isim bulsunlar. Başkan eskiden İmralı Adası'nda tutuluyordu, ancak şimdi nerede tutuluyor bilmiyoruz. Orada ne oluyor bilmiyoruz. Bakanlık bize cevap versin. Her tutsağın hakları var. Biz de bu haklardan faydalanmak istiyoruz. Bu bir ayrıcalık değil, var olan bir hak. Yıllardır haber alamıyoruz. Bunun adı tecrit değil de nedir?"

 

 

Çıkıp gerçekleri açıklasın

"Gerçekleri bilmek bizim hakkımız. Bakanlık çıkıp bu insanların nerede olduğunu açıklamalı" diyen Öcalan, "Bu yapılmadan bu ülkede hak, hukuk ve adaletten bahsetmek inandırıcı olamaz. Başkan sıradan bir insan değil. Kürtler onu liderleri olarak benimsemiştir. Türkiye Cumhuriyeti yöneticileri bunu kabul eder ya da etmezler bu onların sorunu ama Kürtler yıllardır bunu böyle kabul etmiş" diye konuştu.

CPT suç ortaklığı yapıyor

Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi’nin (CPT) 2022'de İmralı’yı ziyaret ettiğini, ancak raporunu açıklamadığını hatırlatan Mehmet Öcalan, şunları dile getirdi: "CPT neyi bekliyor? CPT bu yapılan suçta Türkiye'nin ortağıdır. CPT, her şeyi biliyor ama sessiz kalıyor. Sadece CPT değil, Avrupa Birliği (AB), Avrupa Konseyi de gerçekleri biliyor. Bu Avrupa demokrasisi açısından utanç verici. Gerçekleri kamuoyu ile paylaşmak zorundalar.  Avrupa'da bulunan demokratik kurum ve kuruluşlar bunu kabul etmemeli. Sadece dört insanın haklarını talep etmiyoruz. Bu haklar sağlanırsa bütün insanlar için bir nefes olur. Bakanlık 'tecrit yok' diyerek işin içinde sıyrılamaz. Madem tecrit, ihlal yok aile olarak neden görüşemiyoruz? Kelime oyununu bırakın; avukat ve ailelerin İmralı'ya gitmesinin önündeki yasal olmayan engelleri kaldırın." RIHA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.