TJA: Çalışmalarımız durmayacak

Kadın Haberleri —

6 Aralık 2020 Pazar - 17:00

  • ‘Em Xwe Diparêzin’ kampanyasının geride kalan 3 ayında kadınlarla erkek devlet şiddetini ve çözüm yollarını tartıştıklarını söyleyen TJA aktivisti Eylem Amak, “Bundan sonra da çalışmalarımız durmayacak. Kadınların dertlerini sıkıntılarını dinleyip yardımcı olmaya, yanlarında durmaya devam edeceğiz” dedi.

Kadına yönelik her türlü şiddet dünyada kurumlaşırken, kadınlar erkek-devlet şiddetine karşı ortak platformlarda bir araya gelerek mücadele zemininde buluşuyor. Kadınların ortak mücadele zeminlerinden biri olan Tevgera Jinên Azad’ın (TJA), “Em Xwe Diparêzin” kampanyasıyla giderek artan erkek şiddetine, tacize, tecavüze, tecride, kadın katliamlarına ve özel savaş politikalarına karşı başlattığı kampanya üçüncü ayına girdi.
Kampanya kapsamında binlerce kadınla bir araya gelen TJA’lılar kadınların yaşadıkları sorunları dinledi. Mêrdîn TJA olarak 20 Eylül’de startı verilen kampanya boyunca piknik, kadın buluşması, yürüyüş ve atölye gibi birden fazla çalışma yürütüldü. Kampanyanın 3 aylık etkinliklerini değerlendiren TJA Mêrdîn aktivistlerinden Eylem Amak, kadınların yoksulluk, işsizlik ve erkek şiddeti gibi konuları sık sık dile getirdiğini söyledi.
 
‘Çok sıcak karşılandık’

Kampanya kapsamında merkez il ve ilçelerde koordineli bir çalışma oluşturduklarını ve özellikle Mêrdîn’in dış ilçelerinde ve köylerde kampanyaya yoğunluk verdiklerini ifade eden Amak, “Özellikle köylerde yaptığımız çalışmalarda çok sıcak karşılandık. Bazı yerlerde toplantılar yaptık. Bu çalışmalarda kadınlara erkek devlet zihniyetinin var etmek istediği şiddeti ve politikalarını anlattık” dedi.
 ‘Tarlada, evlerde buluşma’
Tarlada, tekstilde ve farklı iş kollarında çalışan kadınlarla bir araya geldiklerini söyleyen Amak, “Onun dışında Midyad’da tekstilde çalışan kadınları ziyaret ettik. Kampanya çerçevesinde Nusaybin ve Dargeçit’te kadın piknikleri düzenledik. Köylerde kitlesel kadın buluşmaları yaptık. Derik ve Kızıltepe’de zeytin bahçelerinde çalışan kadınlarla bir araya gelip kampanyamızın amacını anlattık” diye konuştu. 
 
Yoksulluk ve şiddet hiç bitmiyor

TJA Aktivisti, artan devlet ve erkek şiddetine dikkat çekerek,“Kadınlar bu süreçte erkek şiddetinin yanı sıra var olan ekonomik kriz nedeniyle geçinemediklerini de söyledi. Hem çalışan kadınlar hem de işsiz kadınlar kendileri üzerindeki şiddet ve yoksulluğun hiç bitmediğini belirtti.” 
 
Gündemleri kriz ve şiddet

Kampanya sonlandıktan sonra da çalışmalarına aynı tempoyla devam edeceklerini vurgulayan Eylem, “Biz, kadınların ne yaşadığını bu kampanyadan önce de biliyorduk ama kampanya ile birlikte her şeyi yerinde görme ve dinleme şansımız oldu. Var olan sorunların nasıl arttığını kadınların her alanda nasıl eve hapis edilmek istendiğini gördük. Şu ana kadar çok şey yaptık belki ama bundan sonra da çalışmalarımız durmayacak. Kadınların dertlerini sıkıntılarını dinleyip onlara yardımcı olmaya, yanlarında durmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

JINNEWS/MÊRDÎN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.