Türk anneleri'de elini taşın altına koymalı

Kadın Haberleri —

Adalet Nöbeti, İstanbul

Adalet Nöbeti, İstanbul

  • Cezaevlerindeki tecrit politikalarının son bulması için Tokat’tan İstanbul’a gelerek Adalet Nöbeti’ne katılan Saliç İnan, “Türk anneleri de barış isterse bu sorun çözülür. İstemezlerse olan bizim çocuklarımıza olur. Ne devlete ne de yandaşlarına hiçbir şey olur. Türk anneleri de elini taşın altına koymalı” dedi.

İpek Çakan ve Saliç İnan, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü ve Kürt sorununa demokratik çözüm talebiyle başlatılan “Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürt sorununa çözüm” kampanyasına katılan kadınlardan.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Esenyurt İlçe Örgütü binasında 62’nci gününe giren nöbet eylemine katılan Çakan ve İnan’ın burada olma nedeni annelerin her koşulda barışta ısrarcı olduklarını bir kez daha hatırlatıyor.

İstanbul’da 13 Aralık 2023 tarihinde başlatılan Adalet Nöbeti’ne ilk gün katılan İpek Çakan, devlet baskıları nedeniyle Kurdistan’dan göç etti. 1993 yılında Bedlîs’in Xîzan (Hizan) ilçesine bağlı Wasten köyünden önce Tatvan’a, bir yıl sonra ise İstanbul’a göç etmek zorunda kaldı. 

Göç ettirdiği Kürdü rahat bırakmadı

MA’dan Esra Solin Dal’a konuşan İpek Çakan, devletin baskılarından gittikleri İstanbul’da bu kez ötekileştirmenin farklı bir boyutuyla karşılaştıklarını anlatıyor.

“Ev sahipleri ve etrafımızdaki insanlar, ‘Oraları bozdunuz, burayı da bozacaksınız’ diyerek ev vermiyorlardı. Türkçe bilmediğimiz için her yerde ötekileştirildik. Sürekli takip ediliyorduk. Evimiz hep gözlem altındaydı, ev baskınları yapılıyordu. Baskılar burada da sürdü. Kısa bir süre sonra eşimi kaybettim, üç çocuğumla bugüne kadar yaşam mücadelesi verdim. Bazen eve gittiğimde bile takip edildiğimi anlıyorum. Ancak geçmişte bu baskılara boyun eğmedik, bugün de boyun eğmeyip, mücadelemize devam edeceğiz.”