Türk şirketleri yaptırım listesinde

Dünya Haberleri —

Washington

Washington

  •  

    Washington, yaptırım kararlarını deldikleri için aralarında Türkiye, Azerbaycan, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin de içinde bulunduğu ülkelerden 300 şirket ve kişiyi yaptırım listesine aldı.

     
     

ABD Maliye Bakanlığı, Rusya’ya Ukrayna ile savaş sebebiyle uyguladığı yaptırımları ihlal eden 300 şirket ve kişiyi daha tespit ettiklerini duyurarak yaptırım listesine aldı. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıkladığı yeni yaptırım listesinde toplamda yaklaşık 300 şirket, kişi ve kurum bulunuyor. Bunların yaklaşık 60’ı Azerbaycan, Çin, Belçika, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Slovakya’da yer alıyor. Maliye Bakanlığı’da bazı şirketleri, Rusya’ya “acil olarak ihtiyaç duyduğu teknoloji ve ekipmanı sağlamakla” suçladı. Maliye Bakanlığı’na göre, Hong Kong ve Çin’deki bazı şirketler, Rus ordusuna jammer, sensor ve insansız hava aracı motoru sağlamakla suçlanıyor. ABD Dışişleri Bakanlığı da Rusya’nın savunma sanayisini desteklemekle suçladığı Çin’deki dört şirketin yanısıra; yüksek öncelikli malzemeleri Rusya’ya sevketmekle suçladığı Türkiye, Kırgızistan ve Malezya’daki şirketlere yaptırım açıkladı.

ABD’den alıp Rusya’ya sattılar

Türkiye’de bulunan Etasis Elektronik Tartı Aletleri ve Sistemleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin satın aldığı İngiliz makine araç ekipmanını Rusya’daki şirketlere sattığı; Rusya savunma şirketlerine mal tedarik eden ve ABD’nin yaptırım listesinde bulunan Vektor ve Promoil şirketine çok sayıda mal sevk ettiği belirtildi. Türkiye’de bulunan AYA Universal Denizcilik Kumanyacılık Liman Hizmetleri İthalat İhracat Limited Şirketi’nin Rusya’daki KAMAZ şirketine dizel motor parçaları sevk ettiği kaydedildi.

Yine Türkiye’de bulunduğu belirtilen Alpha Impex İthalat ve İhracat Dış Ticaret Limited Şirketi’nin 2023 yılı sonunda Rusya’daki kullanıcılara 2 milyon dolar değerinde sevkiyat yaptığı ve bu mallar arasında programlanabilir cihazlar, mikrodevreler ve transistörlerin olduğu belirtildi. WASHINGTON

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.