Türkiye'de halk yoksulluğun pençesinde

Kadın Haberleri —

.

.

  • Türkiye'de AKP-MHP faşist iktidarının inkar ettiği yoksulluk ve işsizlik, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü verilerince yalanlandı. Verileri göre, 10 bin 498 aile çocuklarına kendi imkanlarıyla bakım yapamıyor ve 2, buçuk milyon aile elektrik ve doğalgaz faturasını ödeyemediği için sosyal yardım yapıldı.

Faşist AKP-MHP iktidarının Kürdistan’da yürüttüğü savaş politikasının sonuçları halka ekonomik kriz ve yoksulluk olarak döndü. Giderek de derinleşen yoksulluğun boyutları, Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından “Yoksulluk yok, işsizlik yok” diyerek örtülmek istense de, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2022 yılının ilk yarısına ilişkin verileri Erdoğan’ı yalanladı. 

10 bin 498 aile çocuğuna bakamıyor

Birgün gazetesinin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın verilerine dayandırdığı habere göre, Türkiye’de oturulamayacak derecede bakımsız ve sağlıksız hane sayısı 16 bin 424. 10 bin 498 aile ise kendi imkanlarıyla çocuklarının öz bakımını sağlayadı. 2 milyon 345 bin hane elektrik faturasını, 330 bin 804 hane ise doğalgaz faturasını sosyal yardım almadan ödeyemedi.

52 milyon 246 bin TL’lik barınma yardımı yapıldı

İktidar eliyle yaratılan yoksulluk, resmi verilere de yansıdı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Ocak-Haziran 2022 döneminde, bakımsız ve sağlıksız 16 bin 424 hanenin bakım ve onarımı ile ev eşyası ve kirası için 52 milyon 246 bin TL’lik barınma yardımı gerçekleştirildi.

Temel bakım için 17,2 milyon ödendi

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nce paylaşılan en çarpıcı veri ise çocuklarının beslenme ve öz bakımını kendi imkanları ile sağlayamayan aileler yönelik veri oldu. Verilere göre, çoklu doğum ile dünyaya gelen çocukların bulunduğu muhtaç hanelerin sayısı 10 bin 408 ile ifade edildi. Bu hanelerde yaşayan 21 bin 130 çocuk için 17,2 milyon TL ödeme yapıldı.

24 milyar 206 milyon 99 bin TL nereye harcandı?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın,’Yoksullukla Mücadele’ programı kapsamında harcadığı paradaki artış ise dikkati çekti. 2022 yılının ilk altı ayında ‘Yoksullukla Mücadele’ için 24 milyar 206 milyon 99 bin TL harcandı. Oysa ‘Yoksullukla Mücadele’ kapsamında 2021 yılın ilk altı ayında 14 milyar 906 milyon 985 TL harcanmıştı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ‘Yoksullukla Mücadele’de kapsamında yapmış olduğu yüzde 62 oranında yükseliş akıllara, “İktidar seçimler öncesi, siyasi ikbali için kesenin ağzını açıyor” iddialarını getirdi. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nün açıklamış olduğu veriler baz alındığında Türkiye’de yoksulluk nedeniyle halkın sosyal destek almadan ayakta kalamadığı ortaya çıktı.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.